رفتن به مطلب

عملکرد فوق العاده دوربین نوت 9


پست های پیشنهاد شده

DxOMark به‌عنوان یکی ازمهم ترین مراجع فعال در حوزه‌ی بررسی دوربین گوشی‌های هوشمند،به تازگی از اضافه‌شدن بخش جدیدی به وبسایتش خبر داد.در این سایت انجام بررسی‌هایی دقیق و حساب‌شده، امتیازی خاص را به دوربین اصلی گوشی‌های هوشمند اختصاص می‌دهد،و همچنین  اعلام شده که قصد دارد از این پس، دوربین سلفی گوشی‌ها را نیز زیر ذره‌بین خود ببرد.

DxOMark می‌گوید که روند امتیازگیری برای دوربین سلفی، مشابه دوربین اصلی است و این مؤسسه با بررسی چندین معیار مشخص، نهایتا امتیازی را برای دوربین سلفی در نظر می‌گیرد.

این بخش جدید که از آن‌ به‌عنوان DxOMark Selfie یاد می‌شود، ضمن داشتن روندی مشابه امتیازدهی به دوربین اصلی، تفاوت‌هایی نیز با آن دارد تا امتیاز نهایی دوربین سلفی، واقع‌گرایانه‌تر باشد.

DxOMark همزمان با راه‌اندازی این بخش، بررسی خود از دوربین سلفی چند مورد از جدیدترین گوشی‌های هوشمند بازار را نیز منتشر کرد. گرچه این فهرست هنوز کامل نیست، اما طبق وعده‌ی این وبسایت، روزبه‌روز دقیق‌تر و کامل‌تر می‌شود تا به ما دید بهتری نسبت به دوربین سلفی انواع گوشی‌های هوشمند بازار بدهد. در حال حاضر امتیاز مربوط به دوربین سلفی ۱۲ گوشی منتشر شده‌اند و در بین آن‌ها هم گوشی‌های پایین‌رده دیده می‌شود، هم میان‌رده و هم پرچمدار.

بر این اساس، پیکسل ۳ گوگل و گلکسی نوت ۹ سامسونگ توانسته‌اند مشترکاً در رتبه‌ی نخست رنکینگ برترین دوربین‌های سلفی گوشی‌های هوشمند تا به‌امروز جای گیرند. هردوی این دستگاه‌ها موفق به کسب امتیاز ۹۲ شده‌اند که در نوع خود بسیار درخورتوجه است. با این‌حال گرچه دو دوربین یادشده امتیاز مشابهی کسب کرده‌اند، اما تفاوت‌های عمده‌ای با هم دارند و باید به این موضوع توجه کرد. این یعنی به‌منظور اطلاع از ویژگی‌های دقیق دوربین‌ها، لازم است حتما نگاهی دقیق به بررسی DxOMark بیاندازید و با نقاط ضعف و قوت هر یک آشنا شوید. در ادامه می‌توانید در جدولی، برترین دوربین‌های گوشی‌های هوشمند را از نگاه DxOMark مشاهده کنید:

  DxOMark مدعی است که دوربین سلفی پیکسل ۳ در زمینه‌ی سیستم فوکوس، بهترین عملکرد ممکن را در بین تمامی گوشی‌ها (حتی بهتر از نوت ۹) دارد، از طرفی فبلت پرچمدار سامسونگ در زمینه‌ی تمرکز روی سوژه و نمایش رنگ‌ها، عملکرد بهتری از خود برجای می‌گذارد. عکس‌های ثبت‌شده توسط سلفی پیکسل ۳، تا حد اندکی کنتراست بالاتری دارند و تعادل رنگ سفید بهتری را نیز به‌نمایش می‌گذارند. از طرفی، دوربین سلفی گلکسی نوت ۹ از آنجایی که به‌هنگام عکس‌برداری از چهره، کنتراست کمتری نشان می‌دهد، تصویر نهایی را به‌شکل طبیعی‌تری به‌نمایش می‌گذارد.

از طرفی، دوربین‌های این دو گوشی در زمینه‌های دیگری نیز نظیر نویز و نمایش جزئيات عملکرد متفاوتی دارند و این دوربین پیکسل ۳ است که در محیط‌های داخلی با شرایط نوری عادی و همچنین شرایط نوری کم، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. نتایج به‌دست‌آمده توسط دوربین سلفی هر دو گوشی در یک کلام بی‌نظیر است، اما این نکته را نباید فراموش کرد که دوربین پرچمدار گوگل تاکید زیادی روی نمایش تکسچرها و جزئیات دارد و از همین‌رو در مواردی شاهد نویز در تصاویر آن هستیم؛ این درحالی است که مهندسین سامسونگ بیشتر روی نمایش تصاویری صاف‌تر و تمیزتر تمرکز کرده‌اند که این موضوع باعث شده تا جزئيات به‌نمایش‌درآمده در تصویر نهایی، در حد پیکسل ۳ نباشد.

پیکسل ۳ توانسته‌ است در زمینه‌ی ثبت عکس، عملکرد بهتری از نوت ۹ داشته باشد. ظاهرا پرچمدار گوگل به‌هنگام ثبت تصاویر ساکن، عملکردی مثال‌زدنی از خود به‌نمایش می‌گذارد. به‌عبارتی دیگر، در رنکینگ DxOMark، پیکسل ۳ در رتبه‌ی نخست برترین دوربین سلفی گوشی‌های هوشمند در زمینه‌ی ثبت تصاویر ساکن قرار می‌گیرد

این درحالی است که نوت ۹ به‌هنگام ضبط ویدیو، عملکرد بهتری دارد و پیکسل ۳ را کنار می‌زند؛ پرچمدار سامسونگ کسب این رتبه را تا حد زیادی مدیون سیستم لرزش‌گیر است که عملکرد بهتری از سیستم لرزش‌گیر پیکسل ۳ دارد. نکته‌ی جالب‌تر اینکه برخلاف اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی، دوربین سلفی هردوی این گوشی‌ها دارای سیستم فوکوس خودکار است

دوربین پیکسل ۳ و نوت ۹ می‌توانند همواره تصاویری شارپ ثبت کنند؛ فرقی ندارد مشغول گرفتن عکس پرتره از فاصله‌ی کم باشید یا بخواهید از فاصله‌ی دور با دوربین سلفی عکس بگیرید، این دوربین‌ها در هر صورت عملکردی عالی دارند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که پرچمدار گوگل از سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز (PDAF) بهره می‌گیرد که بهتر از سیستم فوکوس خودکار نوت ۹ به‌شمار می‌آید. این تفاوت به‌خصوص در هنگام ثبت تصاویر از فاصله‌ی دور، به‌چشم می‌آید.

 میتو وی ۶ که قیمت بالایی دارد، از نظر دوربین سلفی عملکردی تقریبا ناامیدکننده‌ از خود نشان می‌دهد، جالب است بدانید که سازنده‌ی این گوشی، از آن‌ به‌عنوان «متخصص ثبت تصاویر سلفی» یاد کرده است

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...