رفتن به مطلب

ماهیت بلاکچین


mobin master

پست های پیشنهاد شده

بلاک چین یعنی چه و این تکنولوژی از کجا سر در آورد؟

همه ما در حال حاضر اطلاعاتی در مورد بیت کوین داریم ارز دیجیتال و وسوسه انگیز به خاطر ارزشش.

اینکه دیگر مشکلی برای داد وستد با آن وجود نداشته باشد ولی تا بحال در مورد زیر ساخت بیت کوین یعنی بلاکچین اطلاعاتی بدست آورده اید؟

در سال 2008 مقاله ای در خصوص ارسال و دریافت  ارز بین دونفر ناشناس بدون واسطه و بصورت مستقیم منتشر شد نام این فرآیند را طراح یا طراحان آن بیت کوین نهادند.پایه و اساس بیت کوین مفاهیم و دستورات رمز گذاری شده است

زمانی که محققان فهمیدند که پتانسیل بیت کوین بیشتر از هدف اولیه آن یعنی تراکنش های مالی است تصمیم گرفتند تا در صنایع مختلف از آن استفاده کنند.اما بیت کوین نیاز به زیر ساخت قوی و ایمن داضشت .طراحان به فر طرحی به نام بلاکچین افتادند.

اما بلاکچین یعنی چه؟یک مثال قابل درک میزنیم

شما در یک شهرکوچک زندگی می کنید که یک پارکینگ با ظرفیت 200خودرو دارد و درب این پارکینگ زمانی باز و بسته می شود که خودرویی قصد ورود یا خروج داشته باشد. ما میخواهیم محل زندگی شما یعنی شهر و پارکینگ داخل ان را بررسی کنیم.

از لحاظ هزینه برای یک جای پرک همیشگی هزینه زیادی شامل حال شما می شود بخاطر اینکه یک شرکت سرمایه گذار خصوصی تمام هزینه های نگداری و نظافت پارکینگ را بر عهده دارد.

زمانی که دزد به سراغ خودرو های داخل پارکینگ برود ،اگر بتواند از درب ورودی عبور کند میتواند به خودروی شما خسارت وارد کند حتی اگر خودروی شما را به سرقت نبرد میتواند از طریق سرقت لوازم به شما خسارت وارد کند.

بیاید این تصور را بکنیم که تعداد خودروهای شهر از 200 به 400 برسد یعنی دوبرابر حال باید چه کنیم در این حالت شرکت های دیرگ شروع به سرمایه گذاری و ساخت پارکینگ جدید می کنند. شما به نگهبان پارکینگ اعتماد دارید و اورا امین خود درمورد خودروی خود میدانید.

این پارکینگ ماهیتی متمرکز دارد.

حالا قصد داریم فضارا بزرگتر کنیم فرض کنید 200خانه در شهر شما هست و هر خانه، دو جای پارک دارد. برای ساده کردن فرضیات، خودروهای هر خانه را نیز یک عدد در نظر می‌گیریم. در نتیجه، هر خانه،‌یک جای پارک خالی دارد. اهالی شهر تصمیم می‌گیرند تا این جای خالی را به متقاضیان، اجاره دهند. این مدل اجاره، مشکل خودروهای اضافی را حل می‌کند و نیازی به ساختن پارکینگ بزرگ مرکزی نخواهد بود. حال، بیایید این سناریوی جدید را بررسی کنیم:

قیمتمردم، فضای اضافی را به‌صورت اختصاصی برای اجاره نساخته‌اند،. در نتیجه، هزینه‌های تعمیر و نگهداری با فضای پارک خودشان مشترک بوده و بسیار کم خواهد بود. در نتیجه، هزینه‌ی اجاره‌ی این جای پارک بسیار کمتر از یک پارکینگ متمرکز بزرگ می‌شود.

امنیت: هر خودرو، در پارکینگی مجزا قفل شده است. دزدان برای دسترسی به خودروها باید به این پارکینگ‌های اختصاصی دسترسی پیدا کنند (امنیت بیشتر).

محدودیت: با افزایش تعداد خانه‌ها، با در نظر گرفتن فضای اضافی پارک هر خانه، جای پارک کلی نیز به‌خوبی افزایش می‌یابد. با این روند، تعداد اجاره‌دهنده‌ها و اجاره‌کننده‌ها نیز به‌طبع،‌ افزاش پیدا خواهد کرد.

عدم نیاز اعتماد: از آنجایی که هیچ سازمانی برای کنترل این پارکینگ‌های غیرمتمرکز وجود ندارد، قوانین توسط همه‌ی صاحبان گاراژها تصویب می‌شوند.

غیر متمرکز: این مکان‌های پارک در تمام شهر پخش شده‌اند در نتیجه می‌توان کل شهر را یک پارکینگ غیرمتمرکز تصور کرد.

مثال عینی بالا،‌ مفاهیم بنیادین برای درک زیرساخت‌های فنی بلاک‌چین را فراهم می‌کند.

مدل پارکینگ، مفاهیمی کلی از بلاک‌چین را با مثالی از دنیای واقعی ترکیب می‌کند. در ادامه، بخش‌های مختلف مدل پارکینگ را با بخش‌های فنی بلاک‌چین متناظر می‌کنیم.

پارکینگ بزرگ مرکزی، یک سیستم متمرکز مانند سرورهای شرکت AWS (خدمات تحت وب  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. ،خودروها، همان داده یا اپلیکیشن‌ها هستند.

پارکینگ‌های غیرمتمرکز، سیستم‌های غیرمتمرکز شبیه به بلاک‌چین هستند.

فراموش نکنید که همه‌ی سیستم‌های غیرمتمرکز، بلاک‌چین نیستند. بلاک‌چین نوعی خاص از سیستم‌های غیرمتمرکز است که خصوصیتی ویژه‌ دارد. در ادامه به این خصوصیت می‌پردازیم.

بار دیگر به سراغ طرح پارکینگ می‌رویم و تغییراتی در آن ایجاد می‌کنیم. فرض کنید قفل هر پارکینگ، در زمان ورود خودرو به آن، ساخته می‌شود. گاراژ‌ها به تریبی سریالی، عددگذاری شده‌اند.

 

در مرحله‌ی بعد، ترکیب قفل و کلید گاراژ شماره‌ی ۵۰، بر اساس ترکیب قفل و کلید گاراژ شماره‌ی ۴۹ ساخته شده است. به‌علاوه، این ترکیب به مشخصات خودروی پارک شده مانند رنگ، وزن، نوع موتور و موارد دیگر نیز وابسته است. این ترتیب از گاراژ شماره‌ی یک شروع شده و تا گاراژ ۲۰۰ و پس از آن، ادامه خواهد یافت.

در نتیجه‌ی فرضیه‌ی زنجیره‌ای بالا، اگر دزدی وارد گاراژ ۴۹ شده و مشخصات یک خودرو مانند رنگ یا وزن آن را تغییر دهد، ترکیب قفل و کلید این گاراژ تغییر خواهد کرد. در نتیجه‌ی این تغییر، ترکیب قفل و کلید گاراژ‌های بعدی نیز (که به این گاراژ وابسته بودند)، تغییر می‌کند.

فرضیه‌ی نهایی ما برای این بخش، آن است که پردازش ترکیب قفل و کلید هر گاراژ، نیازمند منابع بسیار پردازشی خواهد بود. در نتیجه، در صورت تغییر ویژگی یک خودرو در یکی از گاراژها، محاسبه‌ی مجدد این جفت‌های قفل و کلید،‌ تقریبا غیر ممکن می‌شود.

قبلا گفتیم که همه‌ی صاحبان گاراژها از قوانینی پیروی می‌کنند.از جمله این قوانین، بررسی معتبر بودن پارکینگ خواهد بود. یک پارکینگ زمانی معتبر به شمار می آید که  ترکیب قفل و کلید آن را تأیید کرد. همچنین در صورت بوجود آمدن یک تغییردر هر ترکیب، تمامی پرکینگ ها ترکیبشان غیر معتبر می شود بخاطر اینکه به هم وابسته هستند. در این میان،عملیات تأیید شدن جفت‌های قفل و کلید، از ساختن ترکیب جدید سریع‌تر است.

این وابستگی جفت‌ها به جفت‌های قبلی، زنجیره‌ای از گاراژها را ایجاد می‌کند. در اصطلاحات فنی به این گاراژها بلوک گفته می‌شود. این زنجیره‌ی بلوک وار یا بلاک‌چین بوجود می آید..

بلوک‌ها در شبکه‌ی بلاک‌چین، با استفاده از هش به هم مرتبط می شوند. مثل گاراژ، اگر داده‌ی یک بلوک تغییر کند، هش‌ها باید مجددا محاسبه بشوند. از آنجایی که محاسبه‌ی مجدد هش، به ساختار های زیادی برای پردازش نیاز دارند،، امکان آن از بین رفته و شبکه، بلوک غیرمعتبر را به‌سرعت شناسایی می‌کند. در اصطلاحات فنی، به محاسبه‌ی هش، معدن‌کاوی یا Mining گفته می‌شود.

همه‌ی کامپیوترهای حاضر در شبکه‌ی بلاک‌چین، یک کپی از کل آن در دست دارند.پس  اگر یک بلوک یا حتی یک زنجیره‌ی کامل در یک کامپیوتر یا چند کامپیوتر تغییر کند، همه‌ی شبکه آن را با نسخه‌ی در اختیار خودشان، مقایسه و بررسی می‌کنند.

اگر اکثر کامپیوترهای شبکه به این نتیجه برسند که یک بلوک، غیرمعتبر است، بلوک تغییریافته با بلوک معتبر دیگر زنجیره‌های جایگزین خواهد شد. طبق این گفته، بلاک‌چین در برابر حمله‌ی معروف به حمله‌ی ۵۱ درصدی، آسیب‌پذیر می شود. به بیان ساده‌تر اگر بیش از ۵۰ درصد از نودهای شبکه، اهداف خرابکاری داشته یا زنجیره را تغییر دهند، کل شبکه در معرض خطر قرار می گیرد.

متن فوق می تواند ماهیت بلاک چین و چگونگی تأیید اعتبار را در آن برای ما مشخص کند.

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...