رفتن به مطلب

چگونه از ابزار disavow tools استفاده کنیم؟


پست های پیشنهاد شده

 اگر الان در حال خواندن این مقاله هستید حتما صاحب وبسایت برای کسب و کار خود هستید و از لینک های بی کیفیت و اسپم سایت خود رنج می برید و نمی خواهید  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  خود را در معرض خطر قرار دهید این ابزار به شما کمک می کند تا لینک های غیرطبیعی که با هدف دستکاری کردن نتایج گوگل ساخته شده اند را از بین ببرید.

ابزار disavow tools چیست؟

این ابزار که در ماه اکتبر سال 2012 توسط گوگل معرفی شد با هدف از بین بردن لینک های غیرطبیعی که به سایت اشاره شده اند ساخته شده است.

دقت کنید این ابزار بسیار پیشرفته است و باید با احتیاط از آن استفاده کرد زیرا در صورت استفاده اشتباه میتواند باعث افت رتبه وبسایت در نتایج گوگل باشد.  

هشدار disavow tools

 

شما می توانید این ابزار را در لینک  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  مشاهده کنید.

اما قبل از استفاده از این ابزار باید متوجه این موضوع شویم که:  

لینک های بی کیفیت و غیرطبیعی چه نوع لینک هایی هستند؟

لینک های بی کیفیت در واقع لینک هایی هستند که به سایت شما آسیب می رسانند و باعث افت رتبه و تغییر نتایج جستجوی گوگل می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله ی  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  را در رابطه با لینک های بی کیفیت و غیر طبیعی مطالعه کنید.  

تشخیص لینک های بی کیفیت و این که چه نوع لینک هایی به سایت شما آسیب می رسانند و باید توسط ابزار Disavow tools بی اثر شوند از حوصله این مقاله خارج است و توصیه می شود از لینک زیر به مطالعه این مقاله بپردازید.

 

چه لینک هایی به سایت آسیب می رساند؟

 

بعد از این که لینک های بی کیفیت و غیر طبیعی را شناختیم نوبت به این موضوع می رسد که:

چگونه لینک های بی کیفیت را تشخیص دهیم؟

تشخیص لینک های بی کیفیت کار ساده ای نیست و نیاز به تخصص دارد اما به صورت کلی سایت هایی که دامین اتوریتی (ِDA) و پیج اتوریتی (PA) کمتری نسبت به سایت شما دارند و همچنین رتبه ی اسپم (spam score) آنها که در MozBar مشخص می شود عدد بالایی بود ارزش کمتری دارند و جز لینک های بی کیفیت به حساب می آیند.

برای تشخیص لینک های بی کیفیت از ابزار زیر استفاده می کنیم :

  • ابزار  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.
  • ابزار  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.
  • ابزار  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

با استفاده از  این ابزار می توانید لینک های سایت را مشاهده کنید و به بررسی هر کدام از آن ها بپردازید.

اما راه دیگری برای دریافت بک لینک های سایت وجود دارد فقط کافیست به پنل وبمستر تولز سایت خود بروید و از قسمت Search Traffic و زیر گزینه ی Link To Your Site لیست تمام سایت هایی که سایت شما را لینک کرده اند را ببینید و به بررسی هر کدام از آن ها بپردازید.

سرچ کنسول گوگل

 

آموزش استفاده از ابزار Disavow Tools

بعد از این که تمام بک لینک ها را استخراج کردیم و لیستی از لینک های بی کیفیت و غیرطبیعی را تهیه کردیم نوبت به ساخت فایل Disavow می رسد

برای ساخت این فایل، فایلی با فرمت .txt بسازید و تمام لینک ها را در آن کپی کنید.  

اما عمل disavow کردن به دو صورت انجام می شود:

  • کل دامنه را disavow کنید
  • تنها یک صفحه را disavow کنید

اگر مطمئن شدید سایتی به طور کل اسپم است و دریافت لینک از آن فایده ندارد و تمام لینک هایی که به شما داده است بی کیفیت و اسپم هستند کل دامنه را disavow می کنید در غیر این صورت فقط همان url مد نظری که از آن لینک گرفتید را disavow می کنید.

برای بی اثر کردن کل دامنه باید قبل از نام دامنه عبارت domain: را قرار دهید و برای بی اثر کردن صفحه ی مد نظر فقط کافیست آدرس URL صفحه مد نظر را قرار دهید. اما نکته ی قابل توجهی که خیلی از افراد از آن غافل می شوند این است که وقتی دامنه ای را disavow می کنید باید آن را هم با www و هم بدون www درون فایل txt قرار دهید تا کل دامنه بی اثر شود، به عکس زیر توجه کنید.

فایل disavow

 

بعد از این که فایل disavow را ساختید کافیست وارد اکانت گوگل خود شوید و دامنه ی مد نظر را انتخاب کنید و به آدرس  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  بروید و فایل خود را آپلود کنید و دکمه ی submit را بزنید. اگر این صفحه را دیدید یعنی فایل با موفقیت آپلود شد و هیچ گونه خطایی وجود ندارد.

موفقیت در آپلود فایل disavow

 

اما اگر این صفحه را دیدید یعنی درون فایل با مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

خطا در آپلود فایل disavow

 

نکته ی مهم

اگر قبلا فایل disavow که شامل 100 لینک بود را به ابزار disavow tool معرفی کرده بودید و حالا بعد از گذشت مدتی دوباره می خواهید فایل disavow جدیدی که شامل 30 لینک های جدیدی است را به گوگل معرفی کنید باید به این نکته دقت کنید که فایل نهایی شامل 130 لینک خواهد بود و این یعنی این که باید فایل disavow قبلی را از همان ابزار disavow tool گوگل دانلود کنید و لینک های جدید را به آن اضافه کرده و دوباره آپلود کنید. دقت کنید فایل disavow قبلی را می توانید یا به صورت CSV و یا به صورت google Doc دانلود کنید و در نهایت فایل جدیدی که می خواهید آپلود کنید باید به صورت txt باشد.

 

لینک های بی کیفیت را حذف (remove) کنیم بهتر است یا بی اثر (disavow) کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که برتری حذف لینک نسبت به بی اثر کردن لینک را ثابت می کند. همیشه افرادی بوده اند که به خوبی نتوانسته اند از ابزار disavow استفاده کنند به عنوان مثال لینکی را با هدف بی اثر کردن آن در این ابزار قرار داده اید ولی غافل از این که دامنه آن لینک به طور کل اسپم بوده و دیگر لینک های آن دامنه به سایت شما هنوز بی اثر نشده اند. یا به عنوان مثال یکی از مشکلات احتمالی این ابزار تغییر فرمت فایل و قرارگرفتن کاراکترهای عجیب و غریب به انتهای لینک ها است مانند شکل زیر

کاراکترهای عجیب و غریب در فایل disavow

 

و شما با هدف بی اثر کردن دامنه ی example.com این فایل را ایجاد کرده اید در صورتی که دامنه ی example.comå  بی اثر شده است و اصلا این دامنه وجود ندارد و شما فکر می کنید که این ابزار بیهوده و هیچ کاری را انجام نداده است.

به طور کلی اگر به لینک ها دسترسی دارید و می توانید آن ها را حذف کنید بهتر است که آن ها را حذف (remove) کنید ولی اگر به هر دلیل به این لینک ها دسترسی ندارید و امکان برقرای تماس با وبمستر سایت ها وجود ندارد می توانید آن ها را disavow کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • 1 year پیش...

حدود یک هفته پیش من وقتی داشتم external links سایتم رو در ابزار MOZ بررسی می کردم متوجه شدم که از یک سری مزرعه لینک های اسپم به وب سایتم لینک سازی شده. لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. خیلی کمکم کرد تا بتونم از گرفتن پنالتی بیشتر از گوگل جلوگیری کنم.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...