رفتن به مطلب

یک سند صحیح و مرتب xml


lion

پست های پیشنهاد شده

با سلام مجدد خدمت دوستان عزیز ببخشید دیر شد ولی خب بالاخره این قسمت از آموزش رو هم گذاشتم امیدوارم به خوبی استفاده کنید:.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

یک سند مرتب و ساختار یافته XML ، سندی است که دارای Syntax صحیح این زبان باشد . مهمترین قوانینی که در XML باید رعایت نمود را در بخش های قبل تشریح کرده ایم . این قوانین به صورت خلاصه عبارتند از :

 

اسناد XML حتما بایستی دارای یک تگ root یا مادر باشند که سایر تگ های فایل ، درون آن تعریف می شوند .

تمامی تگ های XML باید دارای تگ انتهایی باشند ، به جز تگ Declration .

تگ های XML به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند .

تگ های XML باید به ترتیب صحیح و درست قرار بگیرند .

مقادیر خواص تگ های XML حتما باید بین دو علامت " " یا ' ' قرار بگیرند .

مثال : در کد مثال زیر ، یک سند مرتب XML را نشان داده ایم :

 

 

<note> <to>Hamed</to> <from>Ali</from> <heading>Reminder</heading> <body>Don't forget me this weekend!</body></note>

 

 

 

اعتبار سنجی اسناد XML با DTD :

 

یک سند مرتب XML علاوه بر اینکه دارای ساختاری صحیح است ، باید با قوانین و استانداردهای یک سند ( DTD ( Document Type Definition مطابقت داشته باشد .

هدف از تهیه یک سند DTD برای یک فایل XML ، تعیین ساختار کل سند است . این سند DTD ، ساختار کلی فایل XML را با تعیین لیست المنت های آن مشخص می سازد .

 

اضافه کردن یک سند DTD به یک فایل XML :

 

به وسیله تک < Doctype! > در ابتدای یک فایل XML می توان آن را به یک سند DTD پیوند زد . در کد زیر این مسئله نشان داده شده است :

 

 

<note> <!DOCTYPE note SYSTEM "Note.dtd" > <to>Hamed</to> <from>Ali</from> <heading>Reminder</heading> <body>Don't forget me this weekend!</body></note>

 

 

کد فایل DTD :

 

کد فایل DTD در جدول زیر نمایش داده شده است . به ارتباط این کد با کد فایل XML دفت نمایید . این فایل تمام المنت های فایل XML را به همراه نام ها و ترتیب آنها را مشخص ساخته است :

راهنمایی : DTD خود یک روش و زیان برای اعتبار سنجی اسناد XML است . در آینده ، آموزش این زیان را نیز به سایت اضافه خواهیم کرد .

 

<!DOCTYPE note [  <!ELEMENT note (to,from,heading,body) >  <!ELEMENT to (#PCDATA) >  <!ELEMENT from (#PCDATA) >  <!ELEMENT heading (#PCDATA) >  <!ELEMENT body (#PCDATA) > ] >

 

 

اعتبار سنجی اسناد XML به وسیله XML Schema :

 

کنسرسیوم جهانی وب ( W3C ) روشی با ساختار مشابه XML را برای اعتبار سنجی اسناد XML تعیین کرده است . این روش به XML Schema معروف می باشد . در قطعه کد زیر ، استفاده از XML Schema را برای اعتبار سنجی فایل XML به کار برده ایم . به ارتباط آن با فایل XML دقت نمایید :

راهنمایی : XML Schema خود یک روش و زیان برای اعتبار سنجی اسناد XML است . در آینده ، آموزش این زیان را نیز به سایت اضافه خواهیم کرد .

 

<xs:element name="note" ><xs:complexType > <xs:sequence >   <xs:element name="to" type="xs:string"/ >   <xs:element name="from" type="xs:string"/ >   <xs:element name="heading" type="xs:string"/ >   <xs:element name="body" type="xs:string"/ > </xs:sequence ></xs:complexType ></xs:element >

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...