رفتن به مطلب

اپراتور موبایل Vodafone به ایران می‌آید


AynaZ

پست های پیشنهاد شده

. . .

 

به گزارش صبحانه، شرکت مخابراتی «وودافون» (Vodafone) با شرکت ایرانی «های‌وب» (HiWeb) در حال مذاکره است. این اپراتور مطرح انگلیسی قصد دارد تا به مدرنیزه‌ کردن زیرساخت سرویس‌های موبایل ایران کمک کند.

 

امروز اپراتور مخابراتی وودافون برنامه‌اش را برای همکاری با شرکت های‌وب اعلام کرد. هنوز به جزییات خاصی اشاره نشده است؛ اما تا این لحظه می‌دانیم که محور این همکاری، کمک به توسعه‌ی زیرساخت‌های ارایه‌ی سرویس‌های اینترنتی خواهد بود.

 

وودافون اولین شرکت مخابراتی نیست که به همکاری با ایرانی‌ها علاقه نشان داده. پیش از این، شرکت آمریکایی AT&T هم با اپراتور ایرانی رایتل مذاکراتی را مبنی بر «تهاتر ترافیک رومینگ دو طرفه» انجام داده بود.

 

سخن‌گوی وودافون به برداشته‌شدن محدودیت‌های همکاری با ایران اشاره کرده است. او می‌گوید: «حذف محدودیت‌های اخیر در مورد همکاری دلاری با ایران، به ما کمک کرد.» اما او در ادامه، عامل کمک‌کننده‌ی اصلی این ماجرا را «لغو تحریم‌های بین‌المللی» می‌داند.

 

سایت Wall Street Journal‌ که پیش از سایر رسانه‌ها این موضوع را پوشش داد، به جمعیت جوان ایران اشاره می‌کند. این رسانه با اشاره به بازار جذاب ایران، از این کشور به عنوان میزبانی مناسب برای شرکت‌های بین‌المللی یاد می‌کند. بر اساس آن‌چه Wall Street Journal نوشته، تا این لحظه شرکت‌هایی مثل بویینگ، ایرباس، پژو و زیمنس پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها با ایرانی‌ها قرارداد بسته‌اند. اقدام اخیر وودافون، دومین اپراتور مخابراتی بزرگ دنیا پس از China Mobile، نشانه‌ای از اوضاع روبه‌بهبود مناسبات تکنولوژیک با ایران است.

 

شرکت های‌وب در سال ۲۰۰۳ در قالب زیرمجموعه‌ای از وزارت صنایع‌ و معادن ایران آغاز به کار کرد. دولت ایران، این شرکت را در سال ۲۰۰۹ خصوصی اعلام کرد. از سال ۲۰۱۰ این شرکت پوست انداخت و به‌طور گستره به ارایه‌ی خدمات اینترنتی در ایران مشغول شد.

 

در گزارش Wall Street Journal‌ آمده است که نفوذ تلفن‌های موبایل در ایران بیشتر از آمریکا و آلمان است. با این‌حال به این مورد اشاره شده که ارایه‌ی سرویس دیتای موبایل به ایرانی‌ها هنوز با مشکلاتی همراه است. به‌غیر از AT&T و وودافون، شرکت مخابراتی «اورنج» (Orange) یک قرارداد همکاری فنی با یک شرکت ایرانی بسته است. یکی از مدیران ارشد شرکت اورنج می‌گوید: «همه‌ی اپراتورهای مخابراتی دنیا در پی همکاری با ایران هستند.»

 

پیمان قرارداد با شرکت ایرانی های‌وب، در راستای استراتژی‌ شرکت مخابراتی وودافون است. استراتژی این شرکت به حضور در بازارهای نوظهوری مثل هند، ترکیه و آفریقای جنوبی تمرکز دارد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...