رفتن به مطلب

اینترنت غیر دولتی می‌شود!


AynaZ

پست های پیشنهاد شده

. . .

 

به گزارش صبحانه، آمریکا اعلام کرد که حاکمیت اینترنت را تا یک اکتبر به شرکت‌های سهامی عام واگذار خواهد کرد.

 

سامانه نظارت بر نام‌های دامنه‌های اینترنتی، به‌زودی به شرکت‌های سهامداری و چندملیتی واگذار خواهد شد. مقامات آمریکایی ادعا کردند که با وجود مخالفت برخی قانون‌گذاران و گروه‌های مختلف در این کشور، قصد دارند تا تاریخ 1 اکتبر، نظارت بر نام‌های دامنه‌های اینترنتی را به شرکت‌های سهامی عام واگذار کنند.

 

شرکت آیکان (ICANN) که مسئول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت است، در ارتباط با وزارت بازرگانی آمریکا است و مسئولیت اداره شرکت آیانا، مسئول سرپرستی پروتکل‌های اینترنت (DNS) را نیز بر عهده دارد. مرکز مدیریت ارتباطات و اطلاعات ملی (NTIA)، مرکزی که در وزارت بازرگانی آمریکا قرار داده شده است، در مارس 2014 اعلام کرد که قصد دارد تا قرارداد خود با آیکان را تا تاریخ 30 سپتامبر 2015 به اتمام برساند و مدل کنترل این عملکرد را به مدلی جهانی تغییر دهد.

 

مرکز مدیریت ارتباطات و اطلاعات ملی آمریکا، البته به این موضوع نیز اشاره کرده است که هرگز طرحی را از جانب سهامداران اینترنت در راستای واگذاری اینترنت به سازمان‌های دولتی یا هر طرحی که آزادی‌های اینترنت را محدود کند نخواهد پذیرفت. طرح انتقال اینترنت تا سپتامبر امسال به تعویق افتاده و دلیل آن، زمان بیشتر برای بررسی بهتر و ارائه طرحی جامع‌تر در این راستا بوده است.

 

البته به نظر نمی‌رسد که با واگذاری اینترنت به شرکت‌های چندملیتی و سهامی عام، نظارت دولت آمریکا بر این فضا کاهش پیدا کند و تنها این موضوع از حالتی رسمی و دولتی، جنبه‌ای غیررسمی می‌یابد. از طرفی باید منتظر واکنش تند جمهوری خواهان آمریکایی در رابطه با این تصمیم دولت اوباما بود، چرا که آن‌ها این اقدام دولت را زمینه‌ساز کاهش اختیارات در کنترل فضای مجازی می‌دانند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...