رفتن به مطلب

آموزش کوتاه کار با هاست دایرکت ادمین


seyed

پست های پیشنهاد شده

[h=2]آموزش شروع به کار با دایرکت ادمین[/h]

 

 

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

 

 

برای شروع به کار با دایرکت ادمین پیش از هر چیز میبایست وارد پنل شوید.

طور کلی برای ورود به پنل دایرکت ادمین میتوانید از آدرس زیر استفاده کنید :

 

 

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

 

 

منظور از آی پی در آدرس بالا همان آدرس آی پی است که توسط سرویس دهنده در اختیار شما قرار میگیرد.

منظور از yourdomain در آدرس بالا، نام دامنه ی شماست که ممکن است بر اساس انتخاب شما پسوندی متفاوت مانند .net و …. داشته باشد.

پس از آنکه این آدرس را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید صفحه ای برای شما به نمایش در می آید که میبایست اطلاعات ورود خود، شامل یوزرنیم و پسورد که توسط میزبان شما در اختیارتان قرار گرفته را در آن وارد نمایید. مانند شکل زیر :

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

پس از وارد کردن اطلاعات روی Login کلیک کنید تا پنل دایرکت ادمین برای شما به نمایش در بیاید.

بر اساس پوسته مورد استفاده در دایرکت ادمین ممکن است آنچه شما میبیند کاملا مطابق بر تصاویر نشان داده شده نباشد.

 

دایرکت ادمین به طور کلی نمای بسیار ساده ای دارد. آشنایی با بخش های مختلف آن بیش از چند دقیقه به طول نخواهد انجامید. تصویر زیر را در نظر داشته باشید :

 

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

 

 

همانطور که میبینید این تصویر با 4 ناحیه ی متفاوت از هم جدا شده است :

 

 

1- در این ناحیه چند میانبر برای انجام دادن سریع برخی از کارها قرار داده شده است. این میانبرها عبارتند از :

home : در هر کجا که باشید این گزینه شما را به همین صفحه ای که در آن قرار دارید باز میگرداند.

webmail : به شما اجازه ی دسترسی به ایمیل هایتان را میدهد.

password : با استفاده از این گزینه قادر به عوض کردن پسورد پنلتان خواهید بود که در پست بعدی شرح داده خواهد شد.

help : به شما اجازه ی دسترسی به بخش آموزشهای دایرکت ادمین را میدهد. بر اساس شرکتی که از آنها سرویس میگیرید ممکن است محتوا و آدرسی که با کلیک بر روی این گزینه به آن منتفل میشود متفاوت باشد.

files : این گزینه به شما اجازه میدهد تا به صورت سریع به فایل منیجر خود دسترسی پیدا کرده و فایل های خود را مورد استفاده قرار دهید. استفاده از فایل منیجر در موضوع های بعد به تفضیل شرح داده خواهد شد.

logout : هر زمان کار شما با پنل تمام شد، با کلیک کردن بر روی این گزینه میتوانید از پنل خارج شوید. پیشنهاد میشود که در هر بار استفاده حتما از پنل logout کنید و برای خروج صرفا به بستن پنجره اکتفا نکنید.

 

2- در این ناحیه به 3 بخش اساسی دسترسی دارید. کلیه ی فعالیت های مورد نظر شما از طریق این 3 بخش قابل اجرا خواهد بود :

بخش اول : Your Account یا اکانت شما به شما اجازه ی دسترسی به کلیه ی امکانات مربوط به دامنه ها، پایگاه های داده، فایل ها، اطلاعات آماری و اعمال تنظیمات روی این موارد را میدهد.

بخش دوم : E-Mail Management یا مدیریت ایمیل که به شما اجازه ی اعمال کلیه ی تنظیمات روی اکانت های ایمیل و به کار گیری کامل اکانت های ایمیل را میدهد.

بخش سوم : Advanced Features یا امکانات حرفه ای که همانطور که از نام آن پیداست شامل امکاناتی پیشرفته مانند اطلاعات سرور، تنظیم کران جاب ها، صفحات ارور سفارشی، ریدایرکت دامنه و سایر موارد است.

3- در این ناحیه اطلاعات اکانت شما شامل موارد زیر به نمایش در می آیند :

مقدار استفاده از پهنای باند مجاز یا bandwidth

مقدار استفاده از فضای دیسک مجاز یا Disk Space

تعداد مجاز اکانت های ایمیل و تعداد اکانت های ساخته شده (E-Mail Account)

تعداد مجاز اکانت های اف تی پی و تعداد اکانت های ساخته شده (FTP Account)

تعداد مجاز پایگاه های داده و تعداد پایگاه داده های ساخته شده. (Database)

4- در این ناحیه میتوانید مشاهده کنید در حال حاضر روی چه دامنه ای مشغول به کار هستید.

 

 

همیشه باید به یاد داشته باشید که نباید برای مدتی طولانی از پسوردی مشابه روی اکانت خود استفاده نمایید. پسورد اکانت شما بهتر است به صورت دوره ای و منظم عوض شود. شما میبایست همیشه پسورد مناسبی را برای اکانت خود در نظر بگیرید.

چگونه پسورد خود را تغییر دهیم؟

برای این کار پس از ورود به پنل دایرکت ادمین به روش زیر عمل نمایید :

در بخش بالایی دایرکت ادمین بر روی دکمه ی قفل مانند که زیر آن واژه ی password نوشته شده کلیک کنید و یا اگر این دکمه در دسترس نیست از بخش Your Account گزینه ی Change Password را انتخاب نمایید. مانند شکل زیر :

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

برای شما صفحه ی جدیدی به شکل زیر نمایان خواهد شد :

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

در فیلد اول میبایست پسورد کنونی خود را وارد کنید و در فیلد دوم و سوم میبایست پسورد جدید خود را عینا” وارد نمایید. هر کدام از این فیلد ها که مقدار صحیحی نداشته باشند موجب اختلال در کار شما خواهند شد.

 

 

سه گزینه در زیر این بخش موجودند :

گزینه ی اول موجب تغییر پسورد اکانت دایرکت ادمین شما میشود.

گزینه ی دوم موجب تغییر پسورد اکانت اصلی اف تی پی شما میشود.

گزینه ی سوم موجب تغییر پسورد یوزر اصلی دیتابیس شما میشود.

پیشنهاد میشود این سه گزینه را بدون تغییر باقی بگذارید مگر اینکه با انها آشنایی کامل داشته باشید. پس از اتمام کار روی گزینه ی Submit کلیک کنید تا کار به پایان برسد.

 

 

.

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

توجه کنید که اگر در اکانت خود چندین دامنه داشته باشید، ابتدا لازم است دامنه ی مورد نظر خود را جهت ورود انتخاب نمایید تا بعد از آن قادر به مشاهده ی صفحه ای باشید که در بالا آورده شده است.

همانطور که در تصویر بالا هم قابل مشاهده است صفحه ی اصلی اصلی دایرکت ادمین به چهار بخش اصلی تقسیم میشود که شرح هر یک از این بخش ها را به ترتیب در زیر می آورم :

 

1- این ناحیه به شما اجازه میدهد از هر بخشی از دایرکت ادمین به سرعت به نقاط مختلف و اصلی این پنل دسترسی داشته باشید. امکانات این ناحیه به شرح زیر است :

دکمه ی Home از هر نقطه ای که در آن حضور داشته باشید، شما را به همین صفحه ای که در آن قرار دارید باز میگرداند.

دکمه ی Message System شما را از حوادثی که در پنل شما در حال وقوع است اگاه میکند. مثلا اگر بکاپی در جریان باشد، به محض اتمام بکاپ از همین قسمت توسط یک پیام از این مسئله با خبر خواهید شد. ممکن است بعضی از افراد از این قسمت به عنوان سیستم تیکتینگ استفاده کنند اما با توجه به اینکه

سیستم تیکتینگ جداگانه ای برای کاربرانش در نظر گرفته، استفاده از سیستم دیفالت دایرکت ادمین برای ارسال تیکت به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

دکمه ی Help شما را به مرجع انگلیسی راهنمای دایرکت ادمین هدایت کرد. اگر انگلیسی بلد باشید، این مرجع یکی از بهترین مراجع جهت یادگیری دایرکت ادمین است.

دکمه ی Webmail به شما اجازه ی دسترسی به ایمیل هایتان را میدهد. وقتی روی این دکمه کلیک کنید، به شما اجازه داده میشود میان دو کلاینت ایمیل SquirrelMail و RoundCube به دلخواه خود یکی را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

دکمه ی Logout به شما اجازه ی خروج از اکانتتان را میدهد. توصیه میشود همیشه در پایان کار خود، با استفاده از این دکمه از اکانت خود خارج شده و به این شکل خطرات امنیتی را کاهش دهید.

در پایین ترین قسمت این ناحیه یک بخش BreadCrumb نیز برای شما در نظر گرفته شده تا همیشه بدانید در کدام بخش از پنل قرار دارید و بتوانید به سادگی به هر قسمتی که مایلید بازگردید.

 

 

2- بخش دوم در واقع ناحیه ی اصلی دایرکت ادمین است که خود به 5 قسمت متفاوت تقسیم میشود :

Account Management همانطور که از نامش پیداست به شما اجازه ی مدیریت حسابتان را میدهد. در این بخش میتوانید دامنه ها و زیر دامنه های خود را کاملا مدیریت نموده و به امکاناتی از قبیل تاریخچه ی ورودها، عوض کردن پسورد و سیستم مسیج ها که در اینجا با نام support Center مشخص شده دسترسی داشته باشید. سایر فعالیت های مربوط به دامنه ها از قبیل پارک کردن و یا ریدایرکت کردن آنها از طریق بخش system Management یا مدیریت سیستم انجام میشود.

ٍEmail Management یا مدیریت ایمیل ها، کلیه ی امکانات مربوط به کار کردن با حساب های ایمیل، ساختن فورواردر ها، پاسخ های اتوماتیک، فیلتر های اسپم و ساخت لیست های ایمیل را در اختیار شما میگذارد.

System Management یا مدیریت سیستم، امکانات مدیریتی اصلی و تا حدی حرفه ای را در خود جای داده و به شما اجازه میدهد به طور کامل بر اعمالی که روی سایت شما در حال اتفاق افتادن است نظارت داشته و آنها را به دلخواه خود تغییر دهید. امکانات این بخش شامل داده های کامل اماری (که معمولا یک ماه پس از ساخت اکانت تولید میشوند)، استفاده و مدیریت FTP، مدیریت پایگاه های داده با استفاده از phpMyAdmin، ماژولهای پرل، صفحات ارور اختصاصی، اشاره گر های دامنه و در نهایت امکان تنظیم ریدایرکت بر روی دامنه ها میباشد.

Tools & Settings بخشی است که یک سری امکانات اضافی بعلاوه ی امکان اعمال بعضی از تنظیمات امنیتی را به کاربر میدهد. در این بخش میتوانید به فایل منیجر، phpMyAdmin، کران جاب ها، امکان پسورد پروتکت کردن دایرکتوری ها و یک سری امکانات دیگر دسترسی پیدا کنید.

Backup Manager آخرین قسمت در ناحیه ی دوم است که تنها یک امکان در خود دارد و آن هم امکان تهیه ی بکاپ و ریستور کردن بکاپ های موجود بر روی اکانت کاربر است.

3- ناحیه ی سوم دقیقا معادل ناحیه ی اول است. با این تفاوت که در این ناحیه بجای آیکن از تکست استفاده شده.

با کلیک بر روی هر یک از این منو ها میتوانید زیر منوهای آن را مشاهده کرده و به بخش مورد نظر دسترسی پیدا کنید. تفاوت اصلی این ناحیه با ناحیه ی شماره 2 در این است که شما میتوانید تقریبا از هر قسمتی از پنل به این ناحیه دسترسی داشته باشید.

در ضمن محلی که در آن حضور دارید، علاوه بر BreadCrumb در این بخش نیز به نمایش گذاشته میشود.

4- این ناحیه اطلاعات اماری کاملی در مورد مقدار استفاده از فضای دیسک و پهنای باند و … در اختیار شما میگذارد.

در این ناحیه همواره میتوانید علاوه بر پهنای باند و فضای دیسک، تعداد اکانت های ایمیل و FTP و همچنین تعداد دیتابیس ها را نیز مشاهده کنید.

همچنین در قسمت پایینی این بخش میتوانید ببینید بر روی چه دامنه ای مشغول به کار هستید. این بخش وقتی مفید خواهید بود که شما چندین دامنه بر روی هاست خود اد کرده باشید. در این حالت به نگاهی به این بخش از سردرگمی نجات پیدا خواهید کرد.

 

 

 

 

تغییر پسورد در دایرکت ادمین

 

یک کاربر هوشمند به خوبی میداند که امنیت یکی از مهم ترین بخشهای فعالیت های تحت وب است. همیشه باید به یاد داشته باشید که پسورد شما هرچقدر هم قوی باشد، اگر برای مدت طولانی روی اکانت قرار داشته باشد، رفته رفته حدس زدن آن ساده و ساده تر میشود. دلیلش هم بسیار ساده است. فرض کنید برای حدس زدن پسوردی که انتخاب کرده اید با استفاده از نرم افزار، 70 روز وقت لازم باشد. یک cracker فوق العاده سطح پایین با ابزار لازم و کافی و در صورتی که پسورد اکانت شما در این 70 روز عوض نشود، به راحتی میتواند پسورد شما را بدست آوده و کنترل اکانت شما در دست بگیرد … هیچ تقصیری هم متوجه هیچ کس نیست … این شما هستید که باید احتیاط لازم را به عمل آورید.

برای عوض کردن پسورد خود در دایرکت ادمین مطابق شکل زیر در صفحه ی اصلی اکانت بر روی آیکن change password کلیک نمایید :

 

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

در جلوی Current DirectAdmin Password رمز عبور کنونی خود، در جلوی Enter Password رمز جدید خود را نوشته و در جلوی Re-Enter Password یک بار دیگر آن را تکرار کنید. سپس بر روی دکمه ی Submit کلیک نمایید تا عملیات تغییر رمز به اتمام برسد. توجه داشته باشید که رمز شما فقط وقتی عوض شده است که پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن تغییر رمز عبور دریافت کنید.

 

کارکترهای مجاز در پسورد

میتوانید از تصویر زیر به عنوان یک راهنما در تعویض پسورد استفاده نمایید.کلیه ی کارکتر های ما بین ! تا ~ برای استفاده در پسورد مجاز هستند (خود این دو کارکتر هم شامل کارکتر های مجاز هستند) . از چهار کارکتر é،à،ü،ö نیز میتوانید استفاده نمایید.

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

در صورتی که کارکتری خارج از این محدوده را در پسورد خود قرار دهید احتمالا پسورد شما قبول نخواهد شد و در تعویض پسورد به مشکل برخورد خواهید کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...