رفتن به مطلب

داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

پست های پیشنهاد شده

سلام وقت بخیر. حدودا یک ماه پیش متوجه شدم که وقتی بازی رو در حالت فول اچ دی اجرا میکنم دمای سی پی یو تا 95 میرسه و سقف دمای قابل تحمل توسط سی پی یو هم 100 هست. قبلا اینطور نبود و همین بازی رو حتی در حالت فورکا با دمای 75 اجرا میکرد. 

منم خمیر حرارتی سی پی یو و گرافیک رو عوض کردم و داخل لپ تاپ و محفظه فن هم کاملا تمیز بود. 

ولی الان نه تنها تغییر مثبتی ایجاد نشده بلکه دما در بازی تا 97 هم میرسه. لطفا راهنمایی کنید مشکل چیه. از یک تعمیرکار پرسیدم گفت ممکنه که مادربورد فهمیده باشه (که نمیدونم منظورش چی بود) و میگفت که ممکنه که دیگه نشه کاری کرد و با لپ تاپ اصلا نمیشه کار متوسط رو به بالا کرد و حتی گفت که باید بندازیش سطل زباله. 

لپ تاپ هم پر از دیتای خصوصی هست و دوست دارم اگه بشه با دست خودم درست بشه و اگه مجبور شم ببرم پیش تعمیرکار.

لطفا راهنمایی کنید مشکل چیه  چطور ممکنه در هنگام بازی کردن گرما بسرعت به 97 برسه. فن هم سالمه و 3600 دور در دقیقه میچرخه. 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام؛

این مشکل عموما بخاطر عملکرد نامناسب فن سی پی یو رخ میده. همینطور کثیف بودن سطح مادربورد با گرد و غبار می تونه باعث این مشکل باشه چون گرد و غبارها می تونند دمایی که توی محیط مادربورد هست رو جذب کنند و همون دما رو باز به مادربورد و سی پی یو منتقل کنند که این میتونه باعث افزایش دمای داخل لپ تاپ بشه. پس تمیز کردن داخل لپ تاپ هم می تونه یه گزینه باشه البته چون مادربورد لپ تاپ حساسه باید توسط یه تعمیرکار انجام بشه. فن سی پی یو به مرور زمان قدرت چرخش خودشو از دست میده و نمی تونه مثل قبل سی پی یو رو خنک کنه به همین دلیله که بعد از چند سال عملکرد لپ تاپ میاد پایین. اگه فن رو تونستید پیدا کنید حتما همه فن ها رو تعویض کنید.

راه حل نرم افزاری حل مشکل اینه که برید داخل تنظیمات Power Options و Change Plan Setting رو کلیک کنید. توی پنجره Processor power management رو پیدا کنید و مقدار Maximum رو روی 90 یا 80 تنظیم کنید و ذخیره کنید و یکبار ریستارت کنید.

راه حل بعدی اینه که از قسمت Troubleshoot وارد گزینه Power بشید و اجازه بدید تمامی متدهای مرتبط با پاور رو چک کنه. بعد از انجام این مرحله ریستارت کنید.

راه حل بعدی اینه که چون گاهی اوقات ممکنه ویندوز فایل های سیستمی خودش رو از دست بده یا به اشتباه پاک بشه، توی بعضی از کارکردها دچار مشکل میشه. واسه اطمینان از کامل بودن همه فایل ها CMD رو در حالت Administrator اجرا کنید و این دستور رو بزنید. اتصال اینترنت هم داشته باشید که اگه نیاز بود فایل های ناموجود رو دانلود کنه. اجازه بدید اسکن کنه بعد ریستارت کنید

sfc /scannow

راه حل نرم افزاری آخر نصب مجدد ویندوز و نصب تمامی درایورهای به روز هست! دستور بالا در همه موارد نمی تونه فایل های ناموجود رو پیدا کنه و آخرین راه حل نصب مجدد ویندوز هست.

لینک به دیدگاه

بسیار متشکرم. 

زمانیکه بخاطرِ تعویض خمیر، فن و مادربورد رو چک کردم، سطح مادر بورد گردوخاک نداشت و تمیز بود، محفظه فن رو باز کردم و کمی گردوخاک فقط به پره‌های فن چسبیده بود که پاک کردم. فکر کنم بخاطرِ شکلِ خاصِ مدل لپ تاپ که ایسوس n552vw هست خیلی کم کثیف شده. 

دستور چک دیسک رو قبلا انجام دادم و ایرادها فیکس شد. همچنین با ران کردن فایل اینستال ویندوز رو یک بار روی ویندوز فعلی نسب کردم (در حالتِ حفظِ فایلها و تنظیمات و اپ‌ها). 

اما راهکار پاورآپشن افاقه کرد. با تنظیم ماکزیموم سی‌پی‌یو روی ۸۰ و رستارت، دما از ۶۸ بیشتر نمیشه. 

ولی در حالی که فن بدون اینکه صدای زیادی تولید کنه یا ایرادی پیدا کنه که دال بر مشکلش باشه و با توجه به اینکه داخل لپ تاپ هم خیلی تمیز بود ، فکر میکنید چه دلیلی باعث شده که مثل سابق ، در حالت مکس سی‌پی‌یو ، دما خیلی بیشتر از ۸۰ و تا ۹۷ برسه؟ یعنی یه ایرادِ خیلی خاصِ سخت‌افزاری پیدا کرده! نکنه سولفاته شدن یا براده‌های خاصی که بخاطرِ فعالیتهای الکترونیکی روی سطح مادربورد ایجاد شده و چسبیده باشه باعث حبسِ دما شده و من ندیده باشم! 

هرچند با کاهش فرکانس سی‌پی‌یو مشکل موقطا قطع شده ولی این احتمال و نگرانی هست که بخاطرِ اصولی حل نشدن ، مشکل از یه جای دیگه عود کنه و جور دیگه ای ضربه بزنه. 

ضمنا از خمیر حرارتی hy 610 استفاده کردم که نمیدونم چقدر کیفیت داره و آیا بی‌کیفیتیش میتونه ۲۰ درجه دما رو بیشتر از حد نرمال کنه!

همچنین قبلا درایورهای حساس رو با driver reviver و driver booster آپدیت کردم. مثل درایور گرافیک مجتمع و intel thermal و غیره.  

لینک به دیدگاه

سلام مجدد؛

زمانی که به فن گرد و غبار چسبیده باشه و حالت چرب مانند به خودش گرفته باشه، احتمالا اینکه داخل فن هم گرد و غبار گرفته بشه خیلی زیاده. خود فن باید کاملا باز بشه و داخلش تمیز بشه. بعد به یه جریان برق درست وصل بشه و عملکردش تست بشه. 

با توجه به توضیحاتی که دادید احتمال زیاد مشکل از فن باشه که مثل سابق سرعت و عملکرد خودشو نداره

یا اینکه گرد و غبار ریز یا یک ماده ای چسبنده و جذب کننده دما داخل محیط لپ تاپ وجود داره که دما رو به سی پی یو و مادربورد منتقل می کنه.

همچنین زیر لپ تاپ اون روزنه هایی که برای ورود هوا وجود داره رو با یک چاقو یا پارچه با دقت تمیز کنید که جریان ورودی هوای زیر لپ تاپ مسدود نشه.

با تغییر گزینه پاور، میزان فشار به سی پی یو و فن اون کم میشه و نیازی نیست فن با سرعت بالا کار کنه به همین دلیله که دمای سی پی یو زیاد نمیشه. با در نظر گرفتن این مورد، بیشتر مشکلتون به فن مربوط میشه.

• Thanks 1
لینک به دیدگاه

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...