رفتن به مطلب

چطور برنامه نویسی اندروید رو یاد بگیرم ؟

sirehsan

پست های پیشنهاد شده

سلام دوستان
بنده برای یادگیری برنامه نویسی اندروید نیاز به اطلاعات و مشاوره دارم چون اطلاعاتم در این زمینه صفره صفره :general210:
تنها چیزی که میدونم اینه که میتونی خودت از ریشه بسازی ( حالا با چه زبونی نمیدونم ):general304: یا اینکه با کمک اندروید استودیو
حالا سوالی که پیش میاد اندروید استودیو دست آدم رو مثل وردپرس میبنده ؟
و اینکه بدلایلی نمیتونم حضوری یاد بگیرم
به نظرتون از پکیج های اینترنتی یا cd های بازار از کدوم استفاده کنم
عاجزانه خواهش میکنم هرچقدر اطلاع دارید بنده رو راهنمایی کنید چون شدیدا نیاز دارم
مثلا چه زبون هایی داره
کدوم هاش بهتر و حرفه ای تره و ...
سپاس

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

درود

برنامه نويسي اندرويد با چند زبان انجام ميشه كه استفادش به عهده خودتونه. البته برخي از نرم افزارها شما رو محدود به استفاده يك زبان براي كدنويسي يك قسمت ميكنند. هرچند طراحي يك برنامه اندرويد نيازمند چند زبان هست و با اين تركيب ميتونيم يك برنامه خوب ايجاد كنيم.

زبان هاي برنامه نويسي مورد استفاده در اندرويد شامل جاوا ، کوتلین، سی، سی پلاس پلاس، جاواسکریپت، پایتون، گو، روبی و... هست . پيشنهاد گوگل بعنوان پايه گذار اندرويد و همچنين پيشنهاد بنده به شما استفاده از زبان جاوا هست.

اگر میخواهید برنامه نویس اندروید شوید ابتدا جاوا یا کوتلین و گرووی در مراحل بعد احتمالا نیازمند سی یا سی پلاس پلاس خواهید شد.

وبعنوان كاربر وردپرس با ٧ سال تجربه، تاحالا نديدم توي موردي دست ادمو ببنده! بلكه برعكس حتي براي حل يك مساله ممكنه بيش از ده راه حل داشته باشه.

اما انعطاف پذيري بستگي به امكانات برنامه داره. اندرويد استدويو اين امكانو بهتون ميده كه با هر زباني كه دوست داريد بتوني برنامتونو بسازيد. همچنين مشكلي از بابت تركيب زبان ها وجود نداره.

اكثر عرضه كننده ها ممكنه خودشون برنامه هايي ارائه كرده باشند كه فكر كنيد خداي اندرويد هستن اونا!! اما در اموزش دادن مشكل دارند. بحث اموزش يك تخصص ، فقط داشتن اون تخصص ملاك نيست بلكه مهم ترين بخش در اموزش يك تخصص ، توانايي بالاي انتقال مطالب هست. ممكنه يك تيم از سطح تخصص در حد فوق العاده عمل كنند اما در زمان اموزش ممكنه اصلا ندونن از كجا بايد شروع كنند، مطالب رو بر چه اولويتي طبقه بندي كنند و چطور به كاربر ديگه اي كه سوادش درخصوص اون تخصص صفر هست، منتقل كنند! و اين ضعف اموزش هست.

پس صرف وجود نمونه كارهاي فراوان و باكيفيت ، نميشه به محتواي اموزش هم اعتماد كرد. انتخاب خريد اموزش هاي موجود، با خودتونه. ابتدا توضيحات اموزش دهنده ها رو مطالعه كنيد و بعد توضيحات رو با مطالباتتون از اموزش تطابق بديد. هر كدوم از ادعاها كه بيشتر به انتظاراتتون نزديك بود رو انتخاب كنيد.

البته اين هم اضافه كنم توي چندتا سي دي اموزشي نميتونيد برنامه نويس اندرويد بشيد. چراكه لازمه ي برنامه نويس شدن، يادگيري زبان برنامه نويسي هست و خود اينها نيازمند يادگيري و تمرين هست. 

پس در نظر بگيريد در اين مسير چيزهاي زيادي بايد يادبگيريد و هميشه با قدرت كار رو دنبال كنيد. توي اين مسير هم بعضي سختي ها هست كه ممكنه شمارو از ادامه منصرف كنه، هر كدوم از اين سختي ها ميتونند روند كارتون رو خراب كنند. پس تحت هر شرايطي يادگيري رو رها نكنيد.

به اميد موفقيت!

لینک به دیدگاه

ممنون از پاسخ کامل شما جناب مسیح

درمورد وردپرس دست آدم رو میبنده منظورم رو بد رسوندم

مثلا الان من بخوام مشکلات کدنویسی قالب وردپرس رو برطرف کنم بلد نیستم چون کدنویسی و ... بلدنیستم

میخواستم بدونم توی اندروید استودیو هم همچین مشکلاتی پیش میاد ؟

پس به نظر شما اول با جاوا شروع کنم ؟ جاوا نیازمند پیش نیاز هاست ؟

میتونم بپرسم شما خودتون با پکیج یاد گرفتید یا کلاس ؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، sirehsan گفته است :

ممنون از پاسخ کامل شما جناب مسیح

خواهش می کنم ;)

نقل قول

مثلا الان من بخوام مشکلات کدنویسی قالب وردپرس رو برطرف کنم بلد نیستم چون کدنویسی و ... بلدنیستم

اگر با اون زبان کدنویسی یا برنامه نویسی آشنا باشید و حداقل هاشو بدونید، مشکلی نخواهد بود. البته زبان PHP مورد استفاده در وردپرس علاوه بر ساده بودنش در یادگیری ، پیچیدگی های خاص خودش رو داره!

زبان PHP بسیار منعطف و گسترده هست و تقریبا کمتر کسی گنجایش داره تمامی کدها، دستورات، توابع و ... رو حفظ کنه. البته ناگفته نماند افرادی هم هستند که تمامی اینها رو می دونن و توانایی این رو هم دارند که بتونند با استفاده از کدهای قبلی و دانش کدنویسی خودشون، کدهای جدیدی تولید کنند. 

چرا که PHP همونطور که گفتم منعطف هست و برای اجرای یک دستور ممکنه بیش از 10 روش و کد بشه براش نوشت که هر کدوم یا کارایی یکسان و یا متفاوتی داشته باشند.

مابقی زبان های برنامه نویسی و کدنویسی هم به همین صورت هست. 

دقت داشته باشید که :

توانایی رفع مشکل یک کد ، ابتدا نیاز به تخصص در اون رو داره. یعنی اینکه به صورت تئوری بدونید مشکلی که وجود داره از چه قسمتی از کد هست ، ثانیا بتونید کدهای دیگه ای رو جایگزین اون کد کنید که مشکل رو رفع کنید.

این موضوع در همه زبان های کدنویسی و برنامه نویسی وجود داره. اما با تفاوت اینکه ممکنه همه زبان های برنامه نویسی ، انعطاف پذیری همدیگه رو نداشته باشند. برای مثال ممکنه یک کد رو در PHP بتونید به 15 صورت مختلف بنویسید و اجراش کنید ، اما یک کد در زبان جاوا یا سی پلاس پلاس فقط و فقط باید به یک صورت نوشته بشه و اونهم طبق الگو و دستورات خاص تا بتونه به خوبی اجرا بشه .

پس لازمه ی اینکه بتونید مشکلات یک کدنویسی رو حل کنید اینه که در اون زبان تخصص داشته باشید.

نقل قول

میخواستم بدونم توی اندروید استودیو هم همچین مشکلاتی پیش میاد ؟

طبیعتا این مساله در تمامی زبان های کدنویسی و برنامه نویسی وجود داره. شما باید با کدهایی که استفاده می کنید آشناییت داشته باشید.

اما جدیدا با گسترش سایت های برنامه نویسی مخصوص اندروید و iOS خیلی از این سختی ها رفع شده و فقط با یک جستجوی ساده می تونید بخش عظیمی از کدهایی که برای پروژتون نیاز دارید رو داخل اینترنت پیدا کنید. گاها آموزش هایی هم برای استفاده از اون کدها وجود داره که کار رو براتون راحت تر می کنه.

نقل قول

پس به نظر شما اول با جاوا شروع کنم ؟ جاوا نیازمند پیش نیاز هاست ؟

بله قطعا مهم ترین زبان در برنامه نویسی اندرویدی جاوا هست. البته جایگزین هایی هم برای جاوا وجود داره ، مثلا Corona که برای استفاده از این زبان باید SDK جداگانه ای استفاده کنید.

ولی پیشنهاد من به شما همون Java هست.

هر چند آشنایی با XML برای اینترفیس برنامه ها هم ضروریه .

نقل قول

میتونم بپرسم شما خودتون با پکیج یاد گرفتید یا کلاس ؟

بخش اعظم یادگیری من تجربی بود! البته نه اینکه خودم بشینم کدهاشو بنویسم! نه!، برخی از پروژه هایی که در برنامه Eclips و Android Studio بود رو از مرحله اول تا انتها رو مرور میکردم تا ببینم برای نوشتن یک بخش چه چیزهایی استفاده شده و به همین صورت.

البته داخل اینترنت هم مقالات زیادی به صورت رایگان هست که می تونه مفید باشه، کافیه بگردید.

ولی شرکت در کلاس هم اگر مدرس اون تخصص بالایی داشته باشه هم پیشنهاد میشه . البته فراموش نکنید ، این یادگیری باید طبقه بندی شده باشه. یعنی در مرحله اول با نحوه ایجاد پروژه استارت بزنید و کم کم نحوه ی تکمیل پروژه رو آموزش ببینید.

چون برخی از سی دی های آموزشی طبق گزارشات کاربران، طبقه بندی مناسبی ندارند و آموزش ها قاطی هستند. آموزش و یادگیری باید منظم و مرحله به مرحله انجام بشه ، در غیراینصورت اون آموزش به هیچ دردی نمی خوره :D

موفق باشید .

لینک به دیدگاه

اگر سابقه برنامه نویسی ندارید یعنی مفاهیم پایه ای و بلد نیستید ابتدا یه مدت با جاوا برنامه نویسی و یاد بگیرید بعد از اون شروع کنید با اندروید استودیو کار کردن.

به هیچ وجه سمت محیط ایکلیپس نرید که فقط محدودتون میکنه و دیگه برای اندروید پشتیبانی هم نمیشه اندروید استودیو بخاطر استفاده از فایل سیستم گریدل شاید برای اولین یکم به مشکل بخورید برای راه اندازی ولی نگران نباشید امکاناتی که بهتون میده فوق العادس.

برای یاد گیری برنامه نویسی هم با این همه پکیچ های اموزشی کمتر کسی دیگه از کلاس های بیرون استفاده میکنه پس راحت میتونید از همین تابستون تو خونه شروع کنید.

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر من مقایسه وردپرس و اندروید استدیو اصلا قیاس درستی نیست چون وردپرس سیستم مدیریت محتوا و راه اندازه سایته درصورتی که اندروید استدیو نرم افزار برنامه نویسیه ، با هر زبانی بخوای برنامه نویسی کنی نیاز به یه برنامه برای نوشتن و اجرای کدها داری که توی HTML , PHP ,CSS میتونی توی notepad خوده ویندوز هم بنویسی ولی مثلا برای زبان c++ باید نرم افزارایی مثل turbo یا borland یا ویژوال استدیو و... داشته باشی تا بتونی اجرا بگیری ازش ، برای اندروید هم همینجوره باید از " ای کلیپس " یا " اندروید استدیو " استفاده کنی ، البته با زامارین و فون گپ و... هم میشه برنامه هایی ساخت که هم توی اندروید جواب بده هم توی ایفون و... که اصلا توصیه نمیشه .

گوگل که توسعه دهنده اندرویده، اندروید استودیو رو به تازگی ( منظورم چندساله اخیره )معرفی کرده برای برنامه نویسی اندروید و عقلانیه که از این نرم افزار استفاده بشه ( به این معنی نیست که ای کلیپس نرم افزار خوبی نیست ، خیلی از شرکت ها هنوز دارن از ای کلیپس برای ساخت اپلیکیشن اندروید استفاده میکنن و راضی هم هستن )

پایه اندروید هم زبان جاواعه پس باید برای برنامه نویسی اندروید زبان جاوارو یاد بگیرین .

بعضی اموزشای تو نت هست با عنوان اندروید نویسی با زبان C# ، من واقعا نمیدونم چرا برای اندروید که محصول گوگل هست با زبان برنامه نویسیی که محصول ماکروسافته ( همه هم میدونن این دوتا شرکت رقبای هم هستن ) بخوایم برنامه بنویسیم ؟؟

توصیه نمیکنم بخواین تجربی یاد بگیرین چون هم زمان بیشتری طول میکشه هم بازدهی بالایی نداره ، بهتره یک اموزش یا کلاس برین و کنارش سورس کد هارو از توی نت بگیرین و بررسی کنین !

اموزش های توی نت هم دمو دارن میتونین ببینین دمو رو از هر کدوم بیشتر خوشتون اومد بگیرین ، خواستین خصوصی پیام بدین تا اموزشی که خودم گرفتم رو بهتون معرفی کنم !

موفق باشید

لینک به دیدگاه

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...