رفتن به مطلب

مقایسه کردن عیوب و مزیت های استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا


پست های پیشنهاد شده

مقایسه عیوب و مزیت های استفاده از سیستم مدیریت محتوای جوملا

جوملا یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوای موجود می باشد که به صورت رایگان ارائه می شود و به شما این امکان را می دهد که وب سایت قابل مدیریتی را با گذراندن چند مرحله ساده پیاده سازی نمایید. سیستم مدیریت محتوا نرم افزار تحت وبی می باشد که بر روی سرور شما نصب می گردد و به شما امکان مدیریت وب سایت را بدون نیاز به دانش فنی طراحی سایت می دهد. جوملا برای راه اندازی انواع مختلف سایت ها نظیر سایت های شخصی ، شرکتی و سازمانی، پرتال، مجله های اینترنتی، سایت های خبری، بلاگ ها، فروشگاه های اینترنتی، سیستم های رزرواسیون آنلاین، شبکه های اجتماعی، مدارس، سایت های مذهبی مناسب می باشد و امکانات فراوان رایگان و غیر رایگان بسیاری برای راه اندازی هر یک از این نوع سایت ها دارد.

 

جوملا توسط شرکت ها و مجموعه های بسیار معتبری مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از سایت های معتبر طراحی شده توسط جوملا را می توانید در این آدرس رویت نمایید.

 

همچنین جوملا توسط سازمان ها و موسسات دولتی بسیاری جهت راه اندازی پرتال مورد استفاده قرار می گیرد که در این آدرس می توانید برخی از این سایت ها را رویت نمایید.

 

هر شخصی می تواند جوملا را از سایت رسمی جوملا به آدرس لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. دانلود نموده و بر روی فضای هاست خود بارگذاری نموده و آن را نصب نماید. استفاده از جوملا نیاز به دانش خاصی ندارد. البته می بایست روش کار با این سیستم مدیریت محتوا را آموزش ببیند که مقالات و آموزش های جوملا در اینترنت مخصوصا در فضای وب ایران با توجه به استفاده بسیار مدیران وب سایت ایرانی از این سیستم مدیریت محتوا در محیط اینترنت فراوان می باشند.

 

جوملا یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوای رایگان می باشد که پیوسته جامعه کاربری و توسعه دهندگان آن در حال رشد می باشند به طوری که در سال 2000 کاربران توسعه دهنده جملا در حدود 200.000 بوده اند که امروزه این تعداد بسیار افزایش یافته است.

 

جوملا برای برنامه نویسان نیز مناسب می باشد به طوری که در صورتی که در امکانات پایه جوملا موردی که نیاز برنامه نویس بود وجود نداشت می تواند امکان مورد نظر را به سایت جوملا از طریق برنامه نویسی اضافه نمایید. زبان برنامه نویسی جوملا PHP می باشد و دیتابیس مورد استفاده قرار گرفته در آن MYSQL می باشد و کد PHP آن به منظور توسعه نرم افزار باز می باشد به طوری که هر شخصی که برنامه نویسی PHP بدانید می تواند در کد نویسی جوملا دخل و تصرف نمایید و انجام این ویرایش ها در جوملا با توجه به لایسنس نرم افزار بلامانع می باشد.

 

جوملا علاوه بر امکانات پایه خود بخش امکانات پیشرفته تری با عنوان اکستنشن های جوملا در این آدرس Joomla! Extensions Directory را دارد که در آن امکانات اضافی رایگان و غیر رایگان بسیاری وجود دارد که شما می توانید امکان مورد نظرخود را از این بخش دانلود نمود و در سیستم مدیریت محتوای خود نصب نمایید. به عنوان مثال در صورتی که قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی داشته باشد می توانید به بخش اکستنش های فروشگاهی جوملا (JOOMLA SHOPPING CART) مراجعه نموده و کامپوننت فروشگاهی مورد نظر خود را بیابید و در سیستم جوملای خود نصب نمایید. در حقیقت در صورتی که امکانی در امکانات اولیه جوملا نبود ابتدا می بایست به بخش اکتنشن های جوملا مراجعه نمایید و به جستجوی امکان مورد نظر خود بپردازید، در صورتی که امکان مورد نظر در این بخش هم نبود نسبت به برنامه نویسی بخش مورد نظر در جوملا اقدام نمایید.

 

برخی از امکانات اولیه جوملا از قرار زیر می باشد

 

عضویت و مدیریت کاربران

مدیریت انواع مختلف فایل ها در دایرکتوری های مختلف

مدیریت زبان - قابلیت راه اندازی سایت های چند زبانه

مدیریت بنرها، آگهی و تبلیغات در سایت

مدیریت صفحه تماس با ما با قابلیت ایجاد فرم و دسته بندی

نظر سنجی و رای دهی در سایت

جستجو در بخش های مختلف وب سایت

مدیریت لینک های مرتبط وب سایت

مدیریت محتوا به کاربر امکان مدیریت تک صفحه، لیست آیتم و لیست دسته بندی ها را می دهد

خبر خوان و آر اس اس خوان برای خواندن اطلاعات از سایت های دیگر

مدیریت منوها و زیر منوهای سایت با قابلیت ایجاد چندین گروه منو

مدیریت قالب و ماژول ها مختلف صفحه که امکان تغییر و جا به جایی در قالب را به کاربر می دهد

امکانات پیشرفته بهینه سازی نظیر کش و فشرده سازی به صورت GZIP

بخش نصب امکانات پیشرفته از بخش Joomla Extensions Directory که این بخش به خودی خود هم اکنون در حدود 8000 پلاگین دارد

مزایای استفاده از جوملا

 

هزینه پیاده سازی سایت را پایین می آورد

زمان اجرای پروژه را کاهش می دهد

از آخرین تکنولوژی های روز دنیا در سایت استفاده می گردد

با توجه به استفاده کنندگان بسیار آن در دنیا (در حدود 50 میلیون دانلود تا کنون) مطالب آموزشی بسیاری موجود می باشد

بخش پشتیبانی بسیار قوی به آدرس لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. که در صورت وجود مشکل صریعا راه های رفع مشکل را ارائه می نمایند

تیم توسعه جوملا دائم در حال بررسی و به روز رسانی امکانات نرم افزار می باشند و در صورت وجود مشکل سریعا به روز رسانی جدید ارائه می شود و شما می توانید جوملا را از کنترل پانل خود به روز رسانی نمایید

بخش پلاگین های جوملا نیز توسط تیم توسعه جوملا به صورت کامل بررسی می گردد و در صورت وجود پلاگین های مشکل دار از بخش پلاگین های جوملا حذف می گردد

در این سیستم مدیریت محتوا قابلیت های پیشرفته وب سایت نظیر سازگاری با موبایل به صورت پیش فرض در آن تعبیه گردیده و نیازی به صرف هزینه اضافی برای اضافه نموده این امکانات پیشرفته نخواهید داشت

جوملا به صورت پیش فرض برای موتورهای جستجو بهینه سازی گردیده و آدرس دهی صفحات آن به صورت SEF می باشد

مشکلات و معایب استفاده از جوملا

 

با توجه به انعطاف پذیری، قابلیت های بسیار و محبوبیت بسیار استفاده از جوملا، حفره های امنیتی این اسکریپت برای توسعه دهندگان مشخص می باشد. سیستم مدیریت محتوای جوملا حتما می بایست توسط کارشناس متخصص جوملا امن سازی گردد تا جوملا دچار مشکلات امنیتی نگردد. در صورت ایمن سازی جوملا هیچ مشکلی از بابت استفاده از جوملا نخواهید داشت.

جوملا نیز به مانند هر ابزار دیگری دستورالعمل درست استفاده از آن را دارد که اغلب کاربران این دستورالعمل ها را نمی دانند. حتما برای استفاده از جوملا با متخصص جوملا مشورت نمایید. دارکوب عضو تیم توسعه جوملا می باشد (آدرس صفحه دارکوب در سایت رسمی جوملا) و خدمات مشاوره را به شما به صورت رایگان ارائه می نماید.

پاسخ به برخی سوالات کاربران

برخی از شرکت ها ادعا می نمایند که به دلیل آنکه سیستم مدیریت محتوای جوملا رایگان می باشد سود بیشتری به شرکت طراح می رسد حال آنکه هزینه ای که شرکت طراح جوملا دریافت می نماید بسیار پایین تر از هزینه ای است که سایر شرکت هایی که از سیستم مدیریت محتوای خود استفاده می نمایند دریافت می نمایند. البته برخی از شرکت ها در صنعت طراحی وب از سیستم های مدیریت محتوای مختلف رایگان نظیر جوملا، وردپرس، DNN، دروپال و ... استفاده می نمایند و مشتری را در جریان استفاده از این سیستم های مدیریت محتوای رایگان قرار نمی دهند و از مشتریان خود درخواست هزینه های گزاف می نمایند. در حقیقت این روش انجام کار یک نوع کلاه برداری می باشد که عواقب قانونی خود را برای طراح خواهد داشت. در صورتی که شرکتی را برای طراحی انتخاب نمودید به گفته های خود شرکت اکتفا ننمایید و در مورد نحوه فعالیت شرکت و مدیریت محتوای مورد استفاده آن شرکت تحقیق نمایید. برخی اعلام می نمایند که در جوملا کدهای مخرب فراوانی وجود دارد که در صورتی که یکبار عملیات ایجاد و ارسال امکان جدید جوملا را انجام داده باشند خواهند دانست که هر امکان جوملا پس از گذشت از چندین مرحله از تاییده ها در سایت جوملا قرار داده می شود و در صورت وجود پلاگین مشکل دار سریعا از جوملا حذف می گردد و کاربران نیز حتما می بایست پلاگین های مورد نظر خود را حتما از سایت رسمی جوملا دریافت نمایند. در صورتی که قالب ها و پلاگین ها را از سایت رسمی جوملا دانلود نموده اید آنها را با خیال راحت بر روی سیستم مدیریت محتوای خود نصب نمایید.

 

در پایان

مهم این نیست که با چه سیستم مدیریت محتوایی کار می نمایید، مهم نحوه و کیفیت پیاده سازی سایت می باشد. ممکن است سایتی از پایه با امکانات و قابلیت های ضعیف طراحی گردد و بلعکس و همچنین ممکن است سایتی توسط سیستم های مدیریت محتوای رایگان نظیر جوملا و وردپرس با امکانات بسیاری قوی و امنیت بالا طراحی گردد و بلعکس. سابقه طراح وب در نتیجه کار بسیار مهم می باشد پس طراحی وب سایت خود را از افراد و شرکت های با سابقه انتخاب نمایید. دارکوب از سال 1381 تا کنون در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت فعالیت دارد و تا کنون در حدود دو هزار سایت تحویل مشتریان خود داده است. دارکوب می تواند برای راه اندازی وب سایت شما انتخاب مناسبی باشد.

 

جهت مشاوره با کارشناسان طراحی وب سایت دارکوب کلیک نمایید.

منبع:

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...