رفتن به مطلب

اهمیت ثبت نشان تجاری برای سایت های فروشگاهی


site111

پست های پیشنهاد شده

سایت فروشگاهی شما بهترین ابزار برای فروش خدمات و محصولاتتان میباشد. چنانچه کسب و کار شما در حال رشد و پیشرفت باشد ممکن است برخی افراد اقدام به کپی برداری از سایت شما و محتویاتش نمایند. بهترین راه حل برای رفع این مشکل تهیه کردن یک نشان تجاری (trade mark) میباشد. به راحتی میتوانید برای محصولات خود نشان تجاری و بای خدمات خود نشان خدمات (service mark) تهیه نمایید.

قبل از ادامه مطلب بهتر است مقداری بیشتر با نشان تجاری (trade mark) آشنا شویم.

online-shopping-ecommerce-ss-1920.png

نشان تجاری (trade mark) چیست؟

نشان تجاری در واقع یک علامت مشخص است که میتواند شامل کلمه، نام، سمبل یا طراحی و یا ترکیبی از این آیتم ها باشد که محصولات یک توبید کننده یا فروشنده را از دیگران متمایز میکند. این علامت، منبع اصلی محصولات را مشخص میکند. همینطور نشان خدمات هم باعث ایجاد تمایز بین خدمات یک شرکت با شرکت های دیگر میشود. اکثر سایت های فروشگاهی و تجارت الکترونیک، نشان تجاری و نشان خدمات را برای خود ثبت میکنند تا بتوانند لوگو، محصولات و برندشان را حفاظت کنند.

البته باید توجه داشته باشیم که در مورد نشان های تجاری و خدمات تفاوتی وجود دارد : نشان تجاری ثبت شده و نشان تجاری ثبت نشده !

نشان تجاری ثبت نشده

trademark1.png

برای استفاده از این وع نشان های تجاری کافیست که شرکت مربوطه یک علامت (™) هر جایی در برند، تبلیغات و گرافیک های خود قرار دهد. شرکت مربوطه به راحتی میتواند علامت نشان تجاری ثبت نشده را در آغاز نامه ها، ایمیل ها، صورت حساب ها و یا بسته بندی های خود قرار دهد. ولی مشکلی که در این نوع نشان تجاری وجود دارد این است که ممکن است همان برند و لوگو و نوشته ها در یک کسب و کار و شرکت دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد. و در صورت بروز هر گونه اختلاف، هر شرکتی که اثبات کند پیش از دیگران از این نشان ها استفاده کرده حق آن را میگیرد.

نشان تجاری ثبت شده

registered-trademark.png

این نوع نشان همانطور که از اسمش مشخص است به صورت رسمی به ثبت میرسد. امتیاز این نوع نشان تجاری این است که در صورت بروز هر گونه مشکل قانونی در مورد محصولاتی که نشان تجاری دارند به راحتی میتوانید برای آیتم های ثبت شده ادعای مالکیت نمایید. همچنین این امکان وجود دارد که از افراد سودجو و کسانی که از سایتتان کپی برداری کرده اند شکایت کنید. یک نشان تجاری ثبت شده به راحتی میتواند گسترش پیدا کرده و به کشورهای دیگر هم راه یابد. سمبل نشان تجاری ثبت شده (®) میباشد.

چرا سایت های فروشگاهی نیاز به نشان تجاری دارند ؟

ممکن است بعضی از صاحبان کسب و کار فکر کنند که نیازی به نشان تجاری ندارند ولی این فکر کاملاً اشتباه است. بهتر است حداقل سمبل نشان تجاری ثبت نشده (™) را در کنار لولگو، برند و یا محصولاتتان قرار دهید.

داشتن یک نشان تجاری ثبت شده (®) مزایای بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از :

• کسب و کارتان ممکن است در ابتدا کوچک باشد ولی پتانسیل رشد و پیشرفت را دارد.

• شاخه کاری شرکتتان ممکن است مودر کپی برداری قرار گیرد.

• اگر به دنبال سرمایه گذاری در آینده و یا گرفتن وامی برای شرکت خود هستید داشتن نشان تجاری ثبت شده یک امتیاز است.

• همچنین چنانچه قصد فروش سایت فروشگاهی خود را دارید، نشان تجاری ثبت شده به عنوان یک امتیاز و اعتبار محسوب میشود.

چگونه از نشان تجاری استفاده کنیم ؟

نحوه گرفتن نشان تجاری و استفاده از آن بسیار ساده است. حال بیایید مراحل گرفتن یک نشان تجاری را بررسی کنیم. دو مرحله اول برای هر دو نوع ثبت شده و ثبت نشده یکسان میباشد. مرحله 3 فقط مختص به نشان تجاری ثبت شده میباشد.

مرحله 1 : انتخاب یک نشان تجاری ایده آل و واجد شرایط

قبل از انتخاب یک نشان تجاری اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط و مورد قبول میباشد. برای مثال نمی توانید نشان تجاری با نام "Microsft" را ثبت کنید زیرا باعث ایجاد ابهام و اشتباه گرقتن آن با "Microsoft" میشود.

همچنین نمی توانید نشان تجاری با نام "سایت فروشگاهی" را ثبت کنید زیرا یک اصطلاح بسیار کلی و عمومی است. میتوانید با استفاده از گوگل چک کنید که آیا نشان تجاری انتخابی شما در حال حاضر موجود است یا خیر.

مرحله 2 : استفاده از یک نشان تجاری ثبت نشده

همانطور که در ابتدا هم گفتیم تنها کاری که باید انجام دهید اضافه کردن علامت (™) به لوگو، محصولات و یا قسمت فوتر سایت فروشگاهیتان میباشد.

مرحله 3 : استفاده از نشان تجاری ثبت شده

برای استفاده از نشان تجاری ثبت شده ابتدا باید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت آنلاین فرم درخواست ثبت نشان تجاری را تکمیل نمایید.

 

نمونه هایی از چند برند معروف که از نشان تجاری استفاده میکنند :

 

trademark-examples-i1.jpgadidas.jpgSubway-Logo.jpglogo-r.png

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • درود
  • @site111 دوست گرامی لطفا مطالب خود رو در جای مناسب پست دهید و چندین بار از شما خواهش شده که بک لینک در پست ها نزارید و همچنین تصاویر رو در آپلود سنتر 20 اسکریپت اپ نمائید که اما متاسفانه شما دقت نمی کنید در غیر اینصورت مجبور به بن کردن یوزر شما خواهیم بود . با تشکر

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...