رفتن به مطلب

راهنمای انتخاب دامنه


alireza13802001

پست های پیشنهاد شده

راهنمای انتخاب دامنه

قبل از اینکه با عجله دامنه و نام سایت خود را ثبت کنید بهتر است به نکات زیر توجه کنید

دامنه شما باید نام سایت شما باشد

 

نام سایت هماهنگ با نام دامنه شاید خیلی مشخص باشد، ولی خیلی ها این مشخصه خیلی واضح را رعایت نمی کنند.

 

قرار دادن نام سایت هماهنگ با نام دامنه خیلی مهم است چراکه کسانی که به سایت شما فکر می کنند، آنها با نام سایت به آن فکر می کنند. اگر نام سایت همان URL باشد، آنها برای مشاهده سایت شما دقیقا می دانند که باید کجا بروند. برای مثال وقتی کاربران به لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. فکر می کنند دقیقا می دانند که باید چه چیزی تایپ کنند تا وارد لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. شوند. نام سایت همان URL است.

 

در دنیای مدرن، مردم بصورت خودکار برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد اینترنت می شوند. شما باید دامنه ای داشته باشید که نشان دهنده نام و کسب و کار شما باشد تا به راحتی در ذهن مشتریان شما بماند. در غیر اینصورت تنها کسی که نام سایت شما را بخاطر خواهد سپرد خود شما و رقیبانتان خواهید بود که آنها فقط برای مقایسه قیمت به سایت شما سر می زنند.

 

اگر نتوانستید دامنه با نام مورد نظر خود را بگیرید چه؟ این به این بستگی دارد که چقدر گرفتن آن نام برای شما مهم است، اگر شما نام تجاری دارید که مشتریان با آن شما را می شناسند حتما نمی خواهید نام تجاری خود را بخاطر اینکه نمی توانید دامنه را بگیرید تغییر دهید به هر حال ثبت نام تجاری به خودی خود کار آسانی نیست. شاید شما بتوانید دامنه را از کسی که دامنه را در اختیار دارد بخرید. از طریق whois می توانید اطلاعات دارنده دامنه را پیدا کنید و با وی تماس بگیرید. اگر دارنده دامنه فروشنده باشد حتما مبلغی بسیار بالاتر از ارزش اصلی آن پیشنهاد می دهد.

 

از طرف دیگر اگر شما تازه کار هستید بهتر است اول دامنه مورد نظر خود را ثبت کنید بعد کار جدید خود را نام گذاری کنید. برای مثال شما دامنه ABC.com را ثبت کردید حالا می توانید سایت و کسب و کار خود را ABC قرار دهید. میدانم که این روش شاید کمی عجیب باشد ولی این تنها روش ارزان برای انجام این کار است.

دامنه با نام ژنریک و یا نام تجاری؟

 

خیلی از افراد فکر می کنند نام ژنریک ارزش خیلی بیشتری دارد. برای مثال اگر شما در کار خرید و فروش خودرو هستید نام سایت شما cars.com باشد ولی به شخصه بر این اعتقاد دارم که نام سایت شما باید برابر با نام تجاری شما باشد مثلا toyota.com یا generalmotors.com

دامنه کوتاه یا بلند؟

 

دامنه می تواند تا ۶۷ کاراکتر باشد. نیاز نیست حتما شما دامنه pwl.com را انتخاب کنید، وقتی کسب و کار شما photoshop&wordpress lerning است.

 

بعضی ها فکر می کنند دامنه کوتاه راحت تر بخاطر سپرده می شود، سریع تر تایپ می شود و خطای اشتراک به حداقل می رسد برای مثال getit.com بسیار ساده تر از connecttomywebsiteandobtainit.com می باشد.

 

بعضی دیگر می گویند دامنه طولانی بهتر بخاطر سپرده می شود برای مثال gaepw.com خیلی سخت بخاطر سپرده می شود امکان نوشتن اشتباه است و … تا GetAnEconomicallyPricedWebsite.com که احتمال بخاطر سپردن این دامنه بیشتر از اولی است.

 

روز به روز پیدا کردن دامنه کوتاه با معنی سخت تر می شود برای مثال دامنه هایی مثل good.com یا getit.com مدت هاست که فروخته شده اند. اگر شما توانستید دامنه کوتاه پیدا کنید توجه داشته باشید با معنی باشد نه مثل مثال من gaepw.com.

 

دامنه های طولانی که کلمات کلیدی شما را داشته باشند به قرارگیری بهتر سایت شما در موتورهای جستجو کمک می کنند.

 

من کدام را انتخاب می کنم؟ من سعی می کنم خیلی طولانی نباشد راحت بیان شود و راحت بخاطر سپرده شود.

نام با خط پیوند چسبانیده شود؟

 

باید به موارد زیر توجه شود

 

– مزایا

 

۱- موتور جستجو می تواند کلمات را تشخیص دهد و شما را در نتایج جستجو قرار دهید

 

۲- اگر خط پیوند برای شما مهم نیست، شاید بتوانید دامنه موردنظر خود را اینگونه ثبت کنید

 

– معایب

 

۱- قراردادن خط پیوند به راحتی فراموش می شود. کاربران عادت دارند اینگونه freecpluspluscompilers.com بنویسند تا free-c-plus-plus-compilers.com .

 

۲- وقتی شخصی سایت شما را به شخص دیگری معرفی می کند احتمال اشتباه زیاد است

 

۳- تایپ کردنش هم سخت است، بازم بگم؟

 

شخصا با خط پیوند در دامنه مخالفم ولی باز این بسته به شرایط می تواند تغییر کند.

 

COM, ORG, NET؟

 

سئوالی که وجود دارد این است! اگر من نتوانستم دامنه مورد نظر خود را در com پیدا کنم آیا می توانم در org یا net یا ir دامنه مورد نظر خود را ثبت کنم؟

 

در جواب باید بگویم اگر کار شما بصورت منطقه ای کار می کند، مثلا شما یک پیتزا فروشی در تهران دارید بله بهتر است از دامنه ir استفاده کنید. از این طریق مشتریان شما می دانند که شما بصورت منطقه ای فعالیت دارید. برای مثال اگر کسی در تهران دنبال سفارش پیتزا آنلاین باشد شما با mypizza.ir شانس بیشتری برای دریافت سفارش دارید.

 

اما اگر شما شانس رقابت در بازار جهانی را داشته باشید دامنه ir شما را محدود می کند چرا که کاربران فکر می کنند شما تنها در ایران سرویس ارائه می کنید. دامنه های net و org تا حدودی مورد قبول تر هستند ولی معمولا شرکت های non-profit روی org دامنه های خود را ثبت می کنند. برای مثال سرور قدرتمند آپاچی را می توان روی دامنه apache.org پیدا کرد.

 

ولی در مورد com معمولا همه حتی مرورگرها بصورت پیش فرض این پسوند را چک می کنند، مثلا اگر کاربر لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. را وارد کند مرورگر .com را اضافه می کند و وارد سایت می شود. برای مثال لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. روی دامنه ir راه اندازی شده اما من دوست داشتم که دات کام ان نیز آزاد باشد تا آنرا نیز رزرو کنم اما دامنه دات کام سایت ما از قبل رزرو شده است البته خدا رو شکر سایتش در ایران خدمات رسانی نمیکنه و به محض ورود به اون سایت میفهمید که حتما دامنه را اشتباه وارد کردید.

 

جمع بندی من این است که اگر شما دامنه ای غیر از com ثبت کردید همه جا دامنه کامل خود را معرفی کنید. برای مثال اگر دامنه شما dogandcatfood.net است در تبلیغات خود dogandcatfood.net قرار دهید نه dogandcatfood.

جمع بندی

 

– پس در صورت امکان ابتدا دامنه را ثبت کنید بعد سایت جدید خود را شروع کنید.

 

– اشتباه نکنید نام کسب و کار شما می بایست با نام دامنه شما یکی باشد. از ابتدا به این موضوع توجه کنید تا بعدا ضرر نکنید.

منبع : لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...