رفتن به مطلب

مهم امنیت در خریدهای اینترنتی


Yazdan

پست های پیشنهاد شده

در دنیای امروزی سیر پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و نوآوریهای حاصل از آن، موجب پیدایش خدمات جدیدی شده است که تجارت الکترونیک به عنوان یکی از قسمتهای مهم نشأت گرفته از فنآوری اطلاعات است. از این رو در دنیای تجارت الکترونیک مصرف کنندگان به راحتی بدون ترک محل خود به هزاران فروشگاه اینترنتی دسترسی دارند، با توجه به رشد 10 تا 20 درصدی سالیانه خرید از فروشگاههای اینترنتی، این فرآیند به مرور زمان به بخشی از زندگی ما تبدیل میشود که تنها با یک کلیک و باز کردن صفحه وب سایت فروشگاه اینترنتی، خریدران آنلاین می توانند هر محصولی که مورد نیازشان است را تهیه نمایند. بنابراین انتظار میرود علاوه بر تضمین محصول و دریافت به موقع آن توسط مشتریان، فرآیند پرداخت آسان داشته باشند و امنیت آنها نیز حفظ شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با بیان مطلب فوق گفت: هموطنان عزیز اگر قصد خرید اینترنتی دارند عجله نکنند و با دقت فرآیند خرید را انجام دهند و نسبت به تهدیدات امنیتی سایبری و کلاهبرداریهای این فضا مطلع باشند. کاربران در زمان انجام این نوع از خریدها باید بیشتر از هر زمان دیگری تامین امنیت خود را جدی بگیرند. به عنوان نمونه خطری که برای خریداران آنلاین وجود دارد فریب خوردن و پاسخ دادن به ایمیل های جعلی است که ظاهرا از طرف فروشندگان معتبر ارسال می شود و با کلیک کردن روی آنها به سایتهای جعلی هدایت میشوند این ایمیلها تلاش میکنند با پیشنهادات ویژه و فروش کالاها با قیمتهای ارزانتر توجه کاربران را جلب نموده و اطلاعات شخصی آنها را به سرقت ببرند. وی اشاره کرد که با رعایت نکاتی جزئی، هموطنان عزیز میتوانند به صورت امن و ساده خریدهای آنلاین را انجام دهند و این فرآیند برای آنها لذت بخش باشد.

توصیه های جهت خریدهای آنلاین امن:

 

  • فروشگاههای معتبر مشخصات واقعی را به طور دقیق در وب سایت خود درج میکنند.
  • از سایت هایی خرید نمایید که حتماً نماد اعتماد الکترونیکی را داشته باشند. در حال حاضر نزدیک به 3000 کسب و کار اینترنتی دارای نماد هستند که در سایت Enamad.ir قابل مشاهده است.

 

نماد اعتماد الکترونیکی: نماد اعتماد الكترونیكی با یک آرم مشخص در صفحهی نخست سایت مورد نظر قابل مشاهده است که جهت بررسی اصالت آن نماد میتوان روی آن کلیک کرده و اطلاعات فروشگاه را در آنجا مطالعه نمایند. فعالیت دارندگان نماد دائم الکترونیکی از نظر قانونی مورد تائید میباشد.

 

  • فروشگاههای معتبر معمولا نحوه دریافت و پرداخت وجه مختلفی دارند مانند پرداخت آنلاین، از طریق پست و ...
  • علاوه بر خرید از وب سایتهای قابل اعتماد، از امنیت سیستم یا رایانهای که از آن خرید آنلاین خود را انجام میدهید مطمئن باشید.

 

در پرداختهای آنلاین از طریق درگاههای بانکی به دستورالعملهای امنیتی آن توجه شود.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...