رفتن به مطلب

انتخاب زبان برنامه نویسی راهنمایی برای انتخاب زبان برنامه نویسی برای فول استک شدن

پست های پیشنهاد شده

سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه

من به شدت علاقمند این هستم که برنامه نویس وب باشم و از شما تو انتخاب بهترین زبان راهنمایی میخوام. تحقیق کردم ولی بیشتر گیج کننده بود میخوام راه مناسب رو بگید

ماجرا از اونجایی شروع میشه که اوایل قبل اینکه هیچ اطلاعاتی داشته باشم نسبت به برنامه نویسی دوست داشتم تو حوزه هوش مصنوعی برم و با تحقیق زبان پایتون رو برای اون انتخاب کرده بودم ولی چون خیلی ها گفتن بسیار سخته و بشدت ریاضیات در حد حرفه ای میخواد ( بخش دوم بیشتر اذیتم کرد ) متاسفانه گذاشتم کنار و اومدم سمت برنامه نویسی وب

تو تحقیقاتم چند زبان رو مناسب برای برنامه نویسی وب دیدم که معایبشون گاها انقد زیاد بود که ادم رو گیج میکرد

من هدفم اینه که بتونم فرانت و بک رو خودم به تنهایی به بهترین شکل پیاده کنم اینم گفتم این وسط بگم

زبان هایی که مورد توجه من بودن برای برنامه نویسی وب اول جاوا اسکریبت ، بعد php بعد سی شارپ و پایتون بود که معایب اونا رو مینویسم شما بگید واقعا این معایب درستن ؟ بالاخره کدوم انتخاب کنم برای شروع

بررسی زبان جاوا اسکریبت:

مزایا:

1- تو همه سایت ها استفاده شده
2- هم برای بک هم برای فرانت کاربرد داره ( این خیلی جذبم کرد )
3- باهاش نوشته بودن توسعه بازی میشه انجام داد برای مرورگر

معایب:
1- امنیت پایین به دلیل قابل مشاهده بودن :melting_face:
2- دیباگ کردن بسیار سخت
3-کند بودن
4- با سایر زبان های برنامه نویسی خیلی قوانین اش نمیخوره!

خوب الان این معایب خودش برای ایراد گرفتن به ی پروژه کافیه من چیکار کنم دقیقا ؟ :smiling_face_with_tear:

بررسی زبان PHP:

مزایا:
1- خیلی سیستم های مدیریت محتوا از این زبان استفاده میکنند مثل وردپرس جوملا، مجنتو و… .
2- تو سایت هایی مثل پونیشا خیلی پروژه براش زیاده
3- سرعت بهتر نسبت به جاوا اسکریبت
4- کسب درامد از طریق پلاگین نوشتن
5- پایدار بودن

معایب:
1- مشکل امنیت به خاطر منبع باز بودن
2-نبودن ابزار اشکال زدایی
3- افت شدید نمودار محبوبیت در سایت tiobe (این برام مهم بود)
4- تو فرانت کاربرد نداره

بررسی زبان سی شارپ:

1- میشه باهاش بازی سازی یا برنامه نویسی دسکتاپ انجام داد ( ی تیر دو نشون)
2-امکان برنامه نویسی اندروید
3- پشتیبانی مایکروسافت
4- سایت های بزرگی ازش استفاده کردن حتی تو ایران

معایب:

1- سخت بودن یادگیری
2- اتصال ضعیف به api
3- انعطاف پذیری پایین
4- پروژه های محدود نسبت به php در سایت های فریلنسری

زبان پایتون هم که اصلی ترین فاکتوری که مد نظرم بود این بود که این زبان همه جا میگن یادگیری آسان داره و از نظر محبوبیت هم تو صدر هست الان تو سایت تیوبی. همچنین میگن پروژه هایی که این زبان باهاش میشه گرفت گرون هست و درامد خوبی ایجاد میکنه…

اما این زبان هم میگن کند هست و تو فرانت هم کاربرد نداره و کاربرد اصلی اش هم علم داده و هوش مصنوعی هست.

راهنمایی که از شما دوستان میخوام اینه که بمن بگید با ایرادات کدوم یکی قابل چشم پوشی هست قابل حل؟

الان من کدوم رو انتخاب کنم ؟

ممنون میشم از تجربیاتتون بهم بگید.

• Like 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام وقت بخیر

هر زبانی یه مزایا و معایبی داره که غیر قابل اجتناب هست. ولی باید ببینید آینده ای که میخواهید داشته باشید چیه؟ میخواید با یادگیری زبان برنامه نویسی یا کدنویسی چکاری انجام بدید؟

به نظر من برای برنامه نویسی زبان جاوا رو کار کنید که بتونید برنامه اندروید هم بنویسید که الان پر رونق هست.

اگه فول استک وب سایت می خواین بشید روی جاوا اسکریپت و PHP کار کنید. فریمورک هم که توی PHP زیاده، می تونید با لاراول پیش برید و کارهای باکیفیت تر ارائه کنید.

• Like 1
لینک به دیدگاه

هدفم اینه ی سایت رو هر طور ک سفارش بدن بتونم به خوبی تحویل بدم

بابت پیشنهاد جاوا ی سوال داشتم اونم اینه ک برای شروع سخت نیس ؟ و اینکه کاتلین کامل تره میگن

• Like 1
لینک به دیدگاه

اینایی که پیشنهاد دادم رو خودم الان بیشتر به کارم میاد و 99 درصد پروژه هایی که میگیره همینا کفایت میکنه.

سنگین ترین پروژه هایی که میگیرم پنل هایی هستن مثل HRM یا CRM که به اپلیکیشن هم نیاز دارن. حالا من با فلاتر کار می کنم که برای اندروید و ios خروجی بده اما برای خود سایت PHP / لاراول و جاوا اسکریپت کفایت می کنه. 

مگر اینکه بخواین برنامه تحت وب بنویسید که میزان سفارش این مورد اونقدر کمه که شاید طی هر پنج سال یکی هم بهتون نخوره! و چون داخل ایران برنامه نویسی تحت وب گرون هست کسی سمتش نمیره.

ولی پایتون توی سایر کشورها خیلی استقبال میشه.

• Like 2
لینک به دیدگاه

برای بک php در مقایسه با node.js بنظرتون کدوم بهتره ؟

من نگرانی ام از php فقط افت محبوبیت شدید تو سایت tiobe هست. 

• Thanks 1
لینک به دیدگاه

ببینید Node.JS برای برنامه نویسی تحت سرور بیشتر کاربرد داره تا بک‌اند. شما اگه می خواین برید تو کار سرور و برنامه نویسی تحت سرور که پایتون رو انتخاب کنید نه node.js

اگه میخواین توی زمینه وب سایت کار کنید، PHP رو استفاده کنید. خود PHP که منسوخ نشده و نخواهد شد و الان هم بالای 90 درصد سایت ها با PHP نوشته میشن حالا یا بدون فریمورک یا با فریمورک های مختلف

کارهای سروری که نیاز به node.js یا پایتون داشته باشن خیلی کمه و ممکنه در سال یکی دو تا پروژه بیشتر نتونید پیدا کنید مگر اینکه جایی استخدام بشید یا فریلنسری کار کنید که اونا هم پروژه های بزرگ رو دست فریلنسر نمیدن و برای تغییرات جزئی میان سمت فریلنسر.

اما اگه طراح وب باشید شانس کسب درآمدتون و دریافت پروژه های کامل بیشتره.

پس من پیشنهادم اینه برید سمت طراحی وب تا سرور

• Like 2
لینک به دیدگاه

سلام ببخشید درباره پایتون یک سوالی داشتم. درباره پایتون ی مشکل امنیتی من پیدا کردم که خیلی سرصدا کرده میخواستم ببینم پایتون ک برای بک مناسبه و خیلی جاها نوشتن چرا به این ایراد امنیتی اشاره نمیکنن ؟
مورد 5 رو بخونید

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

• Thanks 1
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، rasssa گفته است :

سلام ببخشید درباره پایتون یک سوالی داشتم. درباره پایتون ی مشکل امنیتی من پیدا کردم که خیلی سرصدا کرده میخواستم ببینم پایتون ک برای بک مناسبه و خیلی جاها نوشتن چرا به این ایراد امنیتی اشاره نمیکنن ؟

سلام وقت بخیر

ببینید کلا مقوله اون برنامه یا اسکریپت و اتصالش با دیتابیس جداست. چون برنامه و دیتابیس دو چیز مجزا هستن و نحوه اتصالشون بهمدیگه توی امنیت تاثیرگذاره. منظور از این مورد 5 این نیست که اونقدر بدون امنیت هست که به یه نفوذ ساده بشه دسترسی پیدا کرد. اکثر اسکریپت هایی ASP یا PHP با هر فریمورکی اگه بخوایم برای اتصال به دیتابیس از دستورات رایج و اصلی خودشون استفاده کنیم دقیقا همین مشکل ضعف امنیتی دارن. ولی اون دیگه به خود کدنویس و برنامه نویس بستگی داره چطور اتصال کانکشن رو ایمن کنه که الان فیلترهایی برای همه زبان ها گذاشته شده که میشه با استفاده از اونها این اتصال رو ایمن کرد و از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کرد.

مثلا توی PHP اومدن یه سری توابع رو به عنوان کنترل کننده این اتصال تعریف کردن و در زمان اتصال به دیتابیس، تمامی اطلاعاتی که رد و بدل میشن از چند لایه فیلتر داده میشن که مشخص بشه اطلاعات چی هستن و برای چه کاری قراره استفاده بشن و بعد خروجی از دیتابیس گرفته میشه. توی پایتون و هر زبان دیگه ای هم همینه.

بحث امنیت دیتابیس کاملا به خود کدنویس و برنامه نویس بستگی داره

• Thanks 2
لینک به دیدگاه

من برات یه پیشنهاد دارم

من خودم خیلی اذیت شدم تابتونم راهمو  پیدا کنم...

به نظر من این تصاویر رو ببین

frontend-learning-roadmap.png.9ddd1394f7d1227e86d3280a2d732d7e.png

backend-learning-roadmap.png.5c9e014d33ecc8a90999aa787f7ddd0e.png

programming-roadmap.jpg.6508d607b67a3acab2b3d4b54e5cad5f.jpg

roadmap-webdesgin-websoft3.jpg.a8903eadba0dc63eef1f91d4141a27e3.jpg

which_programming_language.png.6c4e069697005179bb1bce31551f207e.png

در نهایت خودم به این نتیجه رسیدم
به صورت مرحله ای

HTML-CSS
Javascript

بعد رفتن سراغ یکی از زبانهای بکند

در در ۱۴۰۱/۱۰/۵ در 21:27، rasssa گفته است :

سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه

من به شدت علاقمند این هستم که برنامه نویس وب باشم و از شما تو انتخاب بهترین زبان راهنمایی میخوام. تحقیق کردم ولی بیشتر گیج کننده بود میخوام راه مناسب رو بگید

ماجرا از اونجایی شروع میشه که اوایل قبل اینکه هیچ اطلاعاتی داشته باشم نسبت به برنامه نویسی دوست داشتم تو حوزه هوش مصنوعی برم و با تحقیق زبان پایتون رو برای اون انتخاب کرده بودم ولی چون خیلی ها گفتن بسیار سخته و بشدت ریاضیات در حد حرفه ای میخواد ( بخش دوم بیشتر اذیتم کرد ) متاسفانه گذاشتم کنار و اومدم سمت برنامه نویسی وب

تو تحقیقاتم چند زبان رو مناسب برای برنامه نویسی وب دیدم که معایبشون گاها انقد زیاد بود که ادم رو گیج میکرد

من هدفم اینه که بتونم فرانت و بک رو خودم به تنهایی به بهترین شکل پیاده کنم اینم گفتم این وسط بگم

زبان هایی که مورد توجه من بودن برای برنامه نویسی وب اول جاوا اسکریبت ، بعد php بعد سی شارپ و پایتون بود که معایب اونا رو مینویسم شما بگید واقعا این معایب درستن ؟ بالاخره کدوم انتخاب کنم برای شروع

بررسی زبان جاوا اسکریبت:

مزایا:

1- تو همه سایت ها استفاده شده
2- هم برای بک هم برای فرانت کاربرد داره ( این خیلی جذبم کرد )
3- باهاش نوشته بودن توسعه بازی میشه انجام داد برای مرورگر

معایب:
1- امنیت پایین به دلیل قابل مشاهده بودن  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.
2- دیباگ کردن بسیار سخت
3-کند بودن
4- با سایر زبان های برنامه نویسی خیلی قوانین اش نمیخوره!

خوب الان این معایب خودش برای ایراد گرفتن به ی پروژه کافیه من چیکار کنم دقیقا ؟  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

بررسی زبان PHP:

مزایا:
1- خیلی سیستم های مدیریت محتوا از این زبان استفاده میکنند مثل وردپرس جوملا، مجنتو و… .
2- تو سایت هایی مثل پونیشا خیلی پروژه براش زیاده
3- سرعت بهتر نسبت به جاوا اسکریبت
4- کسب درامد از طریق پلاگین نوشتن
5- پایدار بودن

معایب:
1- مشکل امنیت به خاطر منبع باز بودن
2-نبودن ابزار اشکال زدایی
3- افت شدید نمودار محبوبیت در سایت tiobe (این برام مهم بود)
4- تو فرانت کاربرد نداره

بررسی زبان سی شارپ:

1- میشه باهاش بازی سازی یا برنامه نویسی دسکتاپ انجام داد ( ی تیر دو نشون)
2-امکان برنامه نویسی اندروید
3- پشتیبانی مایکروسافت
4- سایت های بزرگی ازش استفاده کردن حتی تو ایران

معایب:

1- سخت بودن یادگیری
2- اتصال ضعیف به api
3- انعطاف پذیری پایین
4- پروژه های محدود نسبت به php در سایت های فریلنسری

زبان پایتون هم که اصلی ترین فاکتوری که مد نظرم بود این بود که این زبان همه جا میگن یادگیری آسان داره و از نظر محبوبیت هم تو صدر هست الان تو سایت تیوبی. همچنین میگن پروژه هایی که این زبان باهاش میشه گرفت گرون هست و درامد خوبی ایجاد میکنه…

اما این زبان هم میگن کند هست و تو فرانت هم کاربرد نداره و کاربرد اصلی اش هم علم داده و هوش مصنوعی هست.

راهنمایی که از شما دوستان میخوام اینه که بمن بگید با ایرادات کدوم یکی قابل چشم پوشی هست قابل حل؟

الان من کدوم رو انتخاب کنم ؟

ممنون میشم از تجربیاتتون بهم بگید.

در نهایت اگه به  Html-CSS   تسلط داری برو جاوا اسکریپت بخون

آموزش رایگانش رو سایت  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  گذاشته و عالی هست.

• Like 1
لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ در 18:05، darmasirezohoor گفته است :

من برات یه پیشنهاد دارم

من خودم خیلی اذیت شدم تابتونم راهمو  پیدا کنم...

به نظر من این تصاویر رو ببین

در نهایت خودم به این نتیجه رسیدم
به صورت مرحله ای

HTML-CSS
Javascript

بعد رفتن سراغ یکی از زبانهای بکند

در نهایت اگه به  Html-CSS   تسلط داری برو جاوا اسکریپت بخون

آموزش رایگانش رو سایت  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  گذاشته و عالی هست.

یک راهنمایی فوق العاده عالی به اندازه چندین روز و چندین مقاله خوندن عالی مختصر مفید راهبردی هرچی بگم کم بود از کامل بودن این تصاویر واقعا هرچی بگم کم گفتم! همه کس فهم و عالی دمت گرم

• Thanks 1
لینک به دیدگاه

در در ۱۴۰۱/۱۰/۶ در 09:47، Masih گفته است :

اینایی که پیشنهاد دادم رو خودم الان بیشتر به کارم میاد و 99 درصد پروژه هایی که میگیره همینا کفایت میکنه.

سنگین ترین پروژه هایی که میگیرم پنل هایی هستن مثل HRM یا CRM که به اپلیکیشن هم نیاز دارن. حالا من با فلاتر کار می کنم که برای اندروید و ios خروجی بده اما برای خود سایت PHP / لاراول و جاوا اسکریپت کفایت می کنه. 

مگر اینکه بخواین برنامه تحت وب بنویسید که میزان سفارش این مورد اونقدر کمه که شاید طی هر پنج سال یکی هم بهتون نخوره! و چون داخل ایران برنامه نویسی تحت وب گرون هست کسی سمتش نمیره.

ولی پایتون توی سایر کشورها خیلی استقبال میشه.

ممنون از توضیحات مفید شما. لطفا در مورد امنیت زبان پایتون هم توضیح بدید. تشکر

• Thanks 1
لینک به دیدگاه

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...