رفتن به مطلب

Cdata در xml


lion

پست های پیشنهاد شده

تمامی متن هایی که در یک سند XML وجود دارد ، توسط پردازشگر آن خوانده و پردازش می شود . اما متن یا کدی که درون تگ < CDATA > قرار می گیرد ، توسط پردازشگر خوانده نشده و نادیده گرفته می شود .

متن ها و کدهایی که به عنوان توضیح ، راهنما و ... می خواهید درون فایل های XML خود قرار دهید و توسط موتور پردازشگر آن خوانده و نمایش داده نشود ، را بایستی درون تگ < CDATA > قرار دهید

این تگ عملکردی همانند Comments در جاوا اسکریپت و ... دارد .

 

PCDATA ، داده ایی که پردازش می شوند :

 

پردازشگر XML به طور معمول تمامی متنی که در یک فایل XML است را پردازش می کنند . هنگامی که یک تگ XML نیز پردازش می شود ، تمامی متن و المنت های درون آن نیز پردازش می شود . زیرا تگ های XML می توانند شامل متن و سایر المنت های دیگر باشند .

مثال : برای مثال ، پردازشگر XML تمامی متن و المنت های موجود در سند XML زیر را خوانده و پردازش می کند :

 

 

<name>  <first>Bill</first>  <last>Gates</last></name>

 

 

PCDATA ، عنوانی است برای اطلاعات و داده هایی در یک فایل XML که توسط پردازشگر آن ، خوانده و پردازش می شوند .

 

CDATA ، داده هایی که پردازش نمی شوند :

 

عبارت CDATA به داده ها و اطلاعاتی در یک سند XML اطلاق می شود ، که نباید توسط موتور پردازشگر برنامه ، خوانده و پردازش شوند .

همانطور که در مقدمه گفتیم ، از این اطلاعات معمولا برای اضافه کردن توضیحات یا Comments و یا سایر کدهای غیر زبان XML به فایل XML استفاده می شود .

برای مثال کاراکتراهایی مثل " < " یا " & " در XML غیر مجاز هستند . به کار بردن کاراکتر " < " در کدهای XML باعث بروز خطا می شود ، زیرا پردازشگر تصور می کند که ابتدای یک تگ جدید است .

یا بکارگیری کاراکتر " $ " نیز باعث ایجاد error در برنامه می شود ، زیرا پردازشگر تصور می کند که این کاراکتر ابتدای نام یک موجودیت ( Entity ) است .

کدهایی شبیه کدهای جاوا اسکریپت ، شامل تعداد زیادی کاراکترهای " < " و یا " & " هستند . برای جلوگیری از بروز خطا در هنگام قرار دادن این کدها در سند XML ، باید آنها را در یک تگ < CDATA > قرار دهید . همانند مثال زیر :

تمام کدها و کاراکترهایی که درون تگ < CDATA > قرار دارند ، توسط موتور پردازشگر XML ، خوانده و پردازش نمی شوند .

یک تگ < CDATA > با عبارت CDATA! > شروع و با "<[[ " پایان می یابد .

 

مثال : در مثال زیر می خواهیم از یک قطعه کد جاوا اسکریپت در سند XML خود استفاده کنیم . برای اینکه این کد توسط پردازشگر XML خوانده نشده و error رخ ندهد ، آنا را درون یک تگ < CDATA > قرار داده ایم :

 

 

< script >  <![CDATA[    function matchwo(a,b)     {       if (a < b && a < 0) then         {           return 1;         }       else        {          return 0;        }      }  ]]> </script>

 

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
 • اضافه کردن...