رفتن به مطلب

ترفندهای برای بهینه سازی آپاچی در سرور مجازی و اختصاصی


ehsannasr

پست های پیشنهاد شده

می توان با تنظیمات آپاچی که به طور پیش فرض بر روی cpanel نصب است( لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. ) ، کارایی آپاچی را با چند ترفند کوچک، به مقدار زیادی بهبود بخشید.
لطفا توجه داشته باشید در این مقاله فرض شده است که شما یک سرویس آپاچی را بر روی کنترل پنلی مانند پلسک یا سی پنل در حال اجرا دارید و همچنین با ویرایش فایل ها، از طریق خط فرمان (command Line) آشنایی دارید.
برای شروع پوشه مربوط به پیکربندی آپاچی را باز کنید و بخش مربوط به دستورالعمل ها را پیدا کنید.
در سرورهای سی پنل مسیر آن /usr/local/apache/conf می باشد در سرور پلسک مسیر آن /etc/httpd/conf می باشد. اگر از vi ویا vim استفاده می کنید، هنگامی که فایل کانفیگ را باز می کنید می توانید دستورات مورد نظرخود را، از طریق پیمایش فایل و یا با تایپ کردن ‘/’ و به دنبال آن رشته ای که در جستجوی آن هستید، دستورات مورد نظر خود را سریعتر پیدا کنید.
[root@host /] vim /usr/local/apache/conf/httpd.conf

or

[root@host /] vim /etc/httpd/conf/httpd.conf

در زیر لیستی از تنظیماتی که پس از نصب آپاچی بر روی cpanel باید بازبینی شود مشاهده می کنید.

Timeout 300
KeepAlive On
MaxKeepAliveRequests 100
KeepAliveTimeout 15
MinSpareServers 5
MaxSpareServers 10
StartServers 5
MaxClients 150
MaxRequestsPerChild 0

لطفا توجه داشته باشید، تنظیماتی که ما دراین مقاله بررسی خواهیم کرد به هیچ وجه لیست کاملی از گزینه های قابل تنظیم، درفایل پیکربندی آپاچی نیست. تنظیماتی که در این مقاله ذکر شده است، تنظیماتی هستند که در واقع بر نحوه کنترل درخواستهای وب، نظارت دارند.

Timeout
معمولا این مقدار به صورت پیش فرض بر روی ۳۰۰ قرار داده شده است و بهتر است این مقدار تغییر داده نشود” ۳۰۰ تایم خوبی است”. Timeout زمان انتظار برای اجرای یک اسکریپت طولانی مدت را، کاهش می دهد.
در سرورهای مجازی مانند vps کاهش این مقدار به ۱۰۰می تواند عملکرد سرور را بهبود بخشید.

KeepAlive
این تنظیم باید به صورت پیش فرض برروی on باشد، مگر اینکه سرور یک در خواست را از صد ها ip دریافت کند. در سرورهای با حجم بالا و یا لود بالا باید این تنظیم را غیرفعال” off” نماییم تا توان اتصال به سرور افزایش پیدا کند.

MaxKeepAliveRequests
این تنظیم تعداد درخواست هایی که برای اتصال پایدارمجازهستند، در هنگامی که KeepAlive
فعال است را محدود می کند. در صورتی که این مقدار را برروی صفر تنظیم کنید نامحدود درخواست اجازه اتصال پایداررا خواهند داشت.
توصیه می شود در سرور مجازی مانند vps این مقدار روی ۱۰۰ اکانت تنظیم و برروی  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  این مقدار روی ۱۵۰ اکانت تنظیم شود .

KeepAliveTimeout
مدت زمانی که آپاچی منتظراست تا درخواست دیگری را قبل از بستن یک کانکشن دریافت کند، توسط پارامتر KeepAliveTimeout مشخص می شود.
تنظیم این مقدار بر روی یک مقدار بالا، می تواند در عملکرد سرور مشکلاتی را به وجود آورد در صورتی که این مقدار زیاد باشد مدت زمان زیادی سرور را جهت دریافت درخواست از سمت مشتری بیکار نگه می دارد. توصیه می شود این مقدار در تمام سرور ها به ۵ کاهش پیدا کند.

MinSpareServers
توصیه ما برای این مقدار به ترتیب زیر است.
برای سرور مجازی بهتر است این مقدار روی ۵ تنظیم شود و برای سرور اختصاصی با ۱ تا ۲ گیگابایت رم، بهتر است این مقدار روی عدد ۱۰ و برای سرور مجازی با ۲ تا ۴ گیگابایت رم، بهتر است روی مقدار ۲۰ و برای سرور مجازی با ۴ گیگابایت رم، بهتر است این مقدار روی ۲۵ تنظیم شود. انتخاب یک عدد بزرگ برای این پارامتر ایده مناسبی نیست.
این دستور در واقع حداقل تعداد درخواست های بیکار یک سرور را مشخص می کند.

MaxSpareServers
مقدار تعیین شده برای این پارامتر، باید دو برابر MinSpareServers باشد. این دستور حداکثر تعداد درخواستهای بیکار یک سرور را مشخص می کند اگر تعداد درخواست های بیکار سرور از این مقدار بیشتر شود سرور درخواستهای اضافی را حذف خواهد کرد.

StartServers
این دستور تعداد درخواستهای child ایجاد شده در هنگام راه اندازی را تعیین می کند.
این مقدار باید بر اساس minSpareServers تنظیم شود.

MaxClients
این دستور تعداد درخواست های همزمان را مشخص می کند اگر تعداد در خواست های همزمان بیشتر از این مقدار باشد، درخواست ها در صف قرار می گیرند و پس از پایان یک درخواست، درخواست دیگری از صف اجرا خواهد شد .
مقدار پیشنهادی برای سرورهای مجازی مانند vps برای این دستور ۱۵۰ می باشند و برای سرورهای اختصاصی می توانید این مقدار روی ۲۵۰ تنظیم کنید.

MaxRequestsPerChild
این دستور، تعداد در خواست هایی را که یک پردازنده سرور در اختیار دارد، محدود می کند. بعد از اینکه تعداد در خواست ها به مقدار مشخص شده رسید، درخواست های child از بین می رود. هنگامی که این مقدار روی صفر تنظیم شود، درخواست هرگز منقضی نخواهد شد.
توصیه می شود این مقدار برای سرورها به صورت زیر تنظیم شود.
لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.  مانند vps بهتر است روی ۳۰۰ تنظیم شود
سرور اختصاصی با ۱ تا ۴ گیگابایت رم روی ۱ تا ۵۰۰ تنظیم شود
سرور اختصاصی با ۴ گیگابایت رم به بالا روی ۱۰۰۰ تنظیم شود.


منبع: وبلاگ پویاسازان

  • Like 1
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
×
×
  • اضافه کردن...