رفتن به مطلب

اگر کسی تصاویر سایت شما را دزدید

پست های پیشنهاد شده

اگر کسی تصاویر سایت شما را بدون اجازه کپی کرد...
معمولا این جور چیزها چند سالی یه بار پیش میاد و طبیعتا اعصاب آدمو بهم میریزه. یه مشتری زنگ میزنه و خبر میده که یه سایتی داره محتواتونو بدون اجازه کپی می کنه. این محتوا میتونه عکس باشه یا یه مطلب یا حتی طراحی و ساختمان سایت. تو این مقاله راجع به کپی رایت عکس ها میخواهیم صحبت کنیم.

• داستان از چه قرار بود:

همین اتفاق برای من هفته پیش افتاد. از یکی از مشتری هامون که خیلی با هم ارتباط داریم، یه ایمیل برام زد و گفت چند از عکس های صفحه اول سایتشون رو برداشتن و بدون اجازه گذاشتند روی صفحه اول یه سایت دیگه.

• من چی کار کردم:

من گفتم بهترین کار اینه که با مدیر سایت تماس بگیره، البته ایشون ترجیحشون این بود که با توسعه دهنده سایت که اسمش زیر صفحات سایت هست صحبت کنه. ولی این کار بی فایدست چون هیچ وقت نمیشه فهمید کی اون عکس رو گذاشته، شاید توسعه دهنده بوده، شاید یکی از همکارهاشون از یه شرکت دیگه، معلوم نیست. بهترین کسی که اینجور مواقع میشه باهاش صحبت کرد همون مدیر سایته. در ضمن شاید یکی از کارمندهای اون شرکت، عکس رو برداشته. در هر حال، بهتره از مدیر سایت شروع کنیم.
مشتری و دوست عزیزم میخواست بدونه که عکس هاش تحت حمایت جایی هستن یا نه و من بهش گفتم بله، اگه زیر سایتش نوشته باشه "حق کپی محفوظ است" بله. اما بعد فهمیدم منظورش این بوده که نمیشه یه قفلی روی عکس ها بذاریم تا این اتفاقها دیگه نیفته. این جور وقت ها میشه یه کاری بکنیم که کپی عکس ها سخت تر بشه، اما در هر حال وقتی یه عکسی رو میذارید روی صفحه وب، راحت میشه برداشتش. حتی عکس هایی که برداشته بودن هم روی پس زمینه سایت بودن، یعنی با یه راست کلیک ساده نمیشد برشون داشت. هر کی هم برداشته بوده حتما از روی کدهای صفحه این کارو کرده.
در هر حال یکم گشتم و اسم و ایمیل مدیر سایت رو پیدا کردم تا این مشتری عزیزمون باهاش تماس بگیره. یه سری چیزهایی که باید تو ایمیلش می نوشت هم یادآوری کردم، اما اصل تماس گرفتن بود.

• نتیجه:

روز بعد رسید و هیچ تغییری تو سایت مد نظر اتفاق نیفتاد. اما روز بعدی- یعنی پس فردای روزی که ایمیل زده شده بود- دیدیم عکس های سایتشونو عوض کرده بودند. البته بعدا هم مشخص شد که توسعه دهنده فعلی سایت مشتریمون عکس ها رو بدون اجازه استفاده کرده بود.

• خلاصه:

پس اگه کسی محتوا یا تصاویر سایتتون رو بدون اجازه برداشت چی کار می کنید؟

• خونسردی خودتون رو حفظ کنید.
  • با مدیر سایت تماس بگیرید و با لحنی دوستانه قضیه رو توضیح بدید و ازشون بخواهید که عکس ها رو بردارن.
  • صبر کنید و نتیجه کارتون رو ببینید.

معمولا همین 3 مرحله همه چیز رو مرتب می کنه ولی اگه قرار باشه مرحله چهارمی هم بهش اضافه بشه، اینه که یه نامه دیگه – این بار کمی جدی تر- بنویسید و در مرحله پنجم باید با وکیلتون صحبت کنید.

طراحی سایت دارکوب

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 11 ماه پیش ...

سلام ، به نظرم این مطلب کمی جنبه تبلیغاتی دارد :) و امیدوارم اینطور نباشد که تصور کرده ام .

به نظر من این عنوان  مناسب نیست ، شرمنده  من نظر  شخصی خودم میدم ، البته در بیشتر موارد دوستان گرامی طراح عکس ها رو از سایت های دیگه  برمیدارن (rip ، کش رفتن ) و اصولا و منطقی این هست که آن شخص هم مالک آن  تصویر نیست  و فقط روی آن تصویر کمی کار شده (نوشته قرار گرفته یا  .... )

در صورتی شخص می تواند ادعائی داشته باشد که خود طراح آن اثر باشد .

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.    مرکز فایل های اشتراکی برای خرید و هم برای فروش هست که برخی از طراحان عزیز عمدتا  این عکس ها رو یا دارند یا بلد هستند چطوری پیدا کنند من خودم 80 گیگ از این فایل ها در زمینه طراحی دارم .

منطقا کسی نمی تواند  مالک تصاویری باشد که در این سایت قرار گرفته مگر اینکه آن اثر را خریداری کرده باشد و باز هم نمی تواند ادعایی مبنی بر اینکه "چون من این عکس رو اول خریدم پس من مالک آن هستم  " را داشته باشد  ، فقط و فقط خود طراح می تواند همچین ادعایی کند که مالک اثر است و آن هم باید ثبت شده باشد یا اینکه مستندات ارائه دهد اگر شکایت کند .

از این مورد هم میشه این موارد رو بررسی کرد ، 1 اینکه ما در کشوری زندگی میکنیم که کپی رایت رعایت نمی شود . البته  در برخی موارد هم خیلی سفت و سخت  رعایت می شود .

منجمله  اگر شخصی قالب سایت شما را  که  طراح آن اثر خود شما باشید و مستنداتی داشته باشید که این قالب رو ثبت کردید و شامل کپی رایت هم باشد  (رسانه های دیجیتال )  . می توانید با طرح شکایت از آن شخص  خسارت دریافت کنید (دیدم که میگم )  .

پس اگر مالک هیچ اثری نیستید  خودتون رو خسته نکنید  و راحت از کنار این مسئله  رد بشید (کپی کن بره ) . اصولا  درگیری سر مسائلی که به جایی نمی رسه زیاد خوب نیست .

سخت بگیری  ، سخت میگذره 

تجربه چند ساله ای که در این زمینه ها داشتم رو خدمت شما میگم و بعضا برخی از دوستان که فکر میکنند پلیس فتا  الان میاد طرف رو میگیره  و ...   نه از این خبرا نیست . تا شما مستندات نداشته باشید و نتوانید ثابت کنید  اونهم با قاضی که هیچ اطلاعی در زمینه فناوری  ندارد ...   اصولا با مستندات هم بعضا در دادگاه های معمولی نمیتونید حکم درست حسابی بگیرید چه به رسه به رسانه های دیجیتال . 

موفق وپیروز باشید  . Mohammad

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، DarkError گفته است :

سلام ، به نظرم این مطلب کمی جنبه تبلیغاتی دارد :) و امیدوارم اینطور نباشد که تصور کرده ام .

به نظر من این عنوان  مناسب نیست ، شرمنده  من نظر  شخصی خودم میدم ، البته در بیشتر موارد دوستان گرامی طراح عکس ها رو از سایت های دیگه  برمیدارن (rip ، کش رفتن ) و اصولا و منطقی این هست که آن شخص هم مالک آن  تصویر نیست  و فقط روی آن تصویر کمی کار شده (نوشته قرار گرفته یا  .... )

در صورتی شخص می تواند ادعائی داشته باشد که خود طراح آن اثر باشد .

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.    مرکز فایل های اشتراکی برای خرید و هم برای فروش هست که برخی از طراحان عزیز عمدتا  این عکس ها رو یا دارند یا بلد هستند چطوری پیدا کنند من خودم 80 گیگ از این فایل ها در زمینه طراحی دارم .

منطقا کسی نمی تواند  مالک تصاویری باشد که در این سایت قرار گرفته مگر اینکه آن اثر را خریداری کرده باشد و باز هم نمی تواند ادعایی مبنی بر اینکه "چون من این عکس رو اول خریدم پس من مالک آن هستم  " را داشته باشد  ، فقط و فقط خود طراح می تواند همچین ادعایی کند که مالک اثر است و آن هم باید ثبت شده باشد یا اینکه مستندات ارائه دهد اگر شکایت کند .

از این مورد هم میشه این موارد رو بررسی کرد ، 1 اینکه ما در کشوری زندگی میکنیم که کپی رایت رعایت نمی شود . البته  در برخی موارد هم خیلی سفت و سخت  رعایت می شود .

منجمله  اگر شخصی قالب سایت شما را  که  طراح آن اثر خود شما باشید و مستنداتی داشته باشید که این قالب رو ثبت کردید و شامل کپی رایت هم باشد  (رسانه های دیجیتال )  . می توانید با طرح شکایت از آن شخص  خسارت دریافت کنید (دیدم که میگم )  .

پس اگر مالک هیچ اثری نیستید  خودتون رو خسته نکنید  و راحت از کنار این مسئله  رد بشید (کپی کن بره ) . اصولا  درگیری سر مسائلی که به جایی نمی رسه زیاد خوب نیست .

سخت بگیری  ، سخت میگذره 

تجربه چند ساله ای که در این زمینه ها داشتم رو خدمت شما میگم و بعضا برخی از دوستان که فکر میکنند پلیس فتا  الان میاد طرف رو میگیره  و ...   نه از این خبرا نیست . تا شما مستندات نداشته باشید و نتوانید ثابت کنید  اونهم با قاضی که هیچ اطلاعی در زمینه فناوری  ندارد ...   اصولا با مستندات هم بعضا در دادگاه های معمولی نمیتونید حکم درست حسابی بگیرید چه به رسه به رسانه های دیجیتال . 

موفق وپیروز باشید  . Mohammad

درمورد این بند آخر که گفتین قاضی سر درنمیاره از زمینه فناوری خدمتتون عرض کنم من مهندس عمرانم و بعد 5 سال سابقه میتونم توی آزمون دادگستری بخش کارشناسی ابنیه شرکت و عضو بشم و وقتی بین 2 نفر سر زمین ، پیمانکار و مشاور یا مشاور و کارفرما یا کارفرما و پیمانکار و هرچی مسائل عمرانی هست مشکلی پیش بیاد قاضی با همفکری کارشناس رسمی یعنی یک مهندس عمران اقدام به رای گیری میکنه

در مورد فناوری اطلاعات هم همینطور هست کارشناسان این رشته توی دادستری ها عضو هستن و خیلی هاشون صاحب سایت های مهمی هم هستن که من بعضی هاشونو میشناسم و از همه مهمتر اینکه اگر قضیه ای روی بده این افراد بهتر از هرکسی سایت کپی بردار رو تشخیص میدن دادگاه های کشور الان توی هر زمینه ای کارشناس دارن

لینک به دیدگاه

در 29 دقیقه قبل، codestan گفته است :

درمورد این بند آخر که گفتین قاضی سر درنمیاره از زمینه فناوری خدمتتون عرض کنم من مهندس عمرانم و بعد 5 سال سابقه میتونم توی آزمون دادگستری بخش کارشناسی ابنیه شرکت و عضو بشم و وقتی بین 2 نفر سر زمین ، پیمانکار و مشاور یا مشاور و کارفرما یا کارفرما و پیمانکار و هرچی مسائل عمرانی هست مشکلی پیش بیاد قاضی با همفکری کارشناس رسمی یعنی یک مهندس عمران اقدام به رای گیری میکنه

در مورد فناوری اطلاعات هم همینطور هست کارشناسان این رشته توی دادستری ها عضو هستن و خیلی هاشون صاحب سایت های مهمی هم هستن که من بعضی هاشونو میشناسم و از همه مهمتر اینکه اگر قضیه ای روی بده این افراد بهتر از هرکسی سایت کپی بردار رو تشخیص میدن دادگاه های کشور الان توی هر زمینه ای کارشناس دارن

البته جدا از اینکه تمام سایت های ایرانی بعضا از قالب ها و مطالب کپی شده استفاده میکنند و برخی از دوستان فقط تولید محتوا میکنند.

نقل قول

ما اینقدر باحالیم که حتی محصولات خارجی ها رو هم میفروشیم به اسم خودمون نه !!! (قالب ، اسکریپت و ....)    xD بیچاره ها دستشون به ما نمیرسه چون ما ایران هستیم .

فرمایش شما متین  ولی تا اونجایی که بنده اطلاعات دارم و دیدم ، خود قاضی هم چیزی در این موارد سر در نمیاره :) ، از اونجایی که کارشناس هم نشسته اونجا سریع تشخیص میده که تصویر فتوشاپ شده :))) .

والا آخرین باری که درخدمت این دوستان بودیم برای مشکل مالکیت دامنه و سایت  ،طرف حتی  نمیدونست سایت چیه :) چه برسه به بررسی مستندات و تشخیص  شاید پیشرفت کرده  .

و نکته اینکه  فکر نکنم هیچ قاضی اینقدر بیکار باشه که برای کپی یک عکس بیاد قضاوت کنه :))  کلا موضوع خنده دار هستش .

داستان های تخیلی :
یه روز من عکس ماشین گذاشتم داخل سایتم  بعد یک نفر پیدا شد گفت من مالک عکس هستم   بعدش رفت شکایت کرد  و از من 2 میلیون تومان خسارت گرفت :))).

نتیجه گیری : با شکایت میتونید به حقتون برسید :))) 

جمع بندی

هزینه های شکایت :)  ابتدا به نزدیکترین شعبه دادگستری مراجعه می کنید . خوب تا اینجا هزینه ای نداره .مرحله بعد طرح شکایت از شخصی که نمیدونید کیه :)  یه اسم دارید ازش فقط .  پرداخت  مبلغ  25000 هزار تومان بابت باطل کردن تمر   و 15000 هزار تومان جهت نوشتن دادخواست .شکایت شما به جایی نرسید و شما مجددا اعتراض میزنید دلیل هم عدم کافی بودن مستندات و مشخص نبودن شخصی که از آن شکایت کردید.  خوب حالا باید طرف رو بکشونید به دادگستری ولی نمیتونی پیداش کنی :)))   دادگاه هم رای میده  که ایشون محکوم به استفاده از عکس ماشین بوده . شما برنده شدید :)

عدم داشتن اطلاعات متاسفانه برخی از دوستان رو  با توهم های زیادی درگیر کرده :)
برای طرح شکایت باید از محل اقامت طرف مقابل مطلع باشید و صرفا با در دست داشتن یک اسم و مشخصات مجهول نمی توان شکایت کرد . بعد برادر من اینقدر مشکلات و پرونده های دیگه هست که این موارد جز خنده دار ترین موارد هستند.

--------- از آنجایی که بنده چندین سال هست که در این زمینه فعالیت دارم و حتی با مشکلات این چنین مواجه شدم ، از شما دعوت می شود که تشریف بیارید دادگاه اگر طرف بتونه البته ثابت کنه و دستش برسه .

تنها راه حل درخواست  دوستانه  از شخصی هست که موارد رو استفاده کرده و به اصطلاح زبان خوش  "جواب میده"  شک نکنید.

ولی اگر قیافه حق به جانب بگیرید از بالا صحبت کردن با اشخاص اصولا اثر عکس میده و  به جای خوبی نمی رسید  مهمترین قسمت اینکه که وقتتون رو تلف کردید چون قانون اینقدر سوراخ داره که شاید به جواب نرسید ، آخرش رو خدمت شما میگم

آخرش اینه اگر طرف رو توانستید با مستندات محکوم کنید که هیچ اگر ثبت شده باشه موارد مطروحه شما در دادگاه  شما اگر حق ثبتی برای اموال یا املاک یا هرمحصولی که فکر میکنید دارای  شماره ثبت و حق اثر است ارائه نمایید  موفق شده اید  اگر اثر رو ثبت نکردید  دستتون به هویج هم نمیرسه .

لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است.

راهنما (  لینک ها تنها برای اعضای سایت قابل نمایش است. )

اگر اثر شما ثبت دیجیتال شده می توانید با در دست داشتن  گواهی ثبت یا مدارکی که نشان می هد شما مالک آن اثر هستید  اقدام کنید و جواب میگیرید .

ولی  اگر نتوانستید  آخرش اینه  که شما باید تعامل کنید (یعنی حرف بزنید  حلش کنید) بشینید صحبت کنید و ایشون اثر رو حذف کنه از سایتش  .

مثل مالکیت دامنه می مونه   من مالک دامنه ای هستم که برای شرکتی هست مثل همراه اول   (دامنه » AvalMarket.ir  اول مارکت )   و تا زمانی که این دامنه در راستای این شرکت فعالیت نکند این شرکت هیچ کاری نمی تواند انجام دهد حتی ادعای در رابطه با دامنه نمی تواند داشته باشد .  آخرش اینه که دامنه رو بخره یا  بی خیال بشه :) .
ولی در کشور های خارجی اینگونه نیست . من دامنه ای داشتم که برای یک شرکت صنعتی معروف بود پنتاکس  با طرح شکایت و ارسال 2 دعوت نامه برای شرکت ما DHL  کردن برای ما که بیایید دادگاه  از خودتون دفاع کنید  :)) برای ما خنده دار بود ما دامنه رو 35000 هزار تومان خریداری کرده بودیم ولی آن شرکت 2 بسته DHL برای آدرس شرکت ما ارسال کرده بود که هزینه هر ارسال حداقل  4 میلیون تومان می شد ;)  درنهایت دامنه رو گرفتن و هفته بعدش  DNS های دامنه رو عوض کردند و دامنه منتقل شد به آن شرکت .

در ایران همچین چیزی وجود ندارد .

لینک به دیدگاه

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.

مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...